Genital Estetik

Vajina Estetiği

genital-estetik Genital Estetik

Genital Estetik

Kadınlar milat öncesi yıllardan beri güzellik ve estetiğin peşindeler. Güzellik anlayışı kültürel yapıya, yaşanılan döneme, insanların karakterine göre farklılık gösterse de sürekli daha güzel olma hissi var olmuştur. Cinsel organ estetiği estetikte son dönemlerin oldukça ilgi gören estetik operasyonlarından. Genital estetik kadının cinsel organından hoşnutsuzluğu yada mutsuzluğu olması durumunda uygulanır. Çünkü cinsel organını beğenmeme birçok cinsel fonksiyon bozukluğuna sebep olabilmektedir.

Genital Estetik Nedir?

Genital bölgede bulunan dış dudaklar, iç dudaklar, klitoris ve vajinanın estetik operasyonlarının tümüne genital estetik denilmektedir. Genital estetik aynı zamanda vajina estetiği, cinsel estetik, vajinal estetik, cinsel bölge estetiği, cinsel organ estetiği, vulva estetiği gibi farklı isimlerle de anılmaktadır. Son yıllarda oldukça popüler olan bu operasyonlar ülkemizde de fazlaca uygulanmaya başlandı.

En sık uygulanan cinsel estetik operasyonları ise iç ve dış dudakları düzeltme ameliyatı diğer adı ile labioplasti ve vajina daraltma ameliyatı diğer adı ile vajinoplasti ameliyatlarıdır.Doğum dikişinin düzeltilmesi ameliyatı, klitoris düzeltme ameliyatı, dış dudaklara yağ enjeksiyonu ise tercih edilen cinsek estetik operasyonlarıdır.

Genital Estetik Ameliyatı için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Aslında 18 yaşını dolduran her bayan genital estetik ameliyatı yaptırabilir. Cinsel bölge estetiği için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Genital estetik için evli yada bekar olmanın da bir önemi yoktur. Genital estetiğin bakireliğe hiçbir sakıncası yoktur.

Genital Estetik Neden Yapılır?

Cinsel estetik operasyonları birçok farklı sebepten dolayı uygulanır.

  • Genellikle cinsel organ hoşnutsuzluğu sebebi ile yapılır. Bu memnuniyetsizlik cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir.
  • Yaşa ve yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen sarkmalar gevşemeler sebebi ile tercih edilebilmektedir.
  • Doğum sonrası meydana gelen gevşemeler sebebi ile tercih edilebilmektedir.
  • Vajinal genişliği olan bayanlarda enfeksiyonlar daha fazla görülmektedir. Bu sebeple vajina daraltma ameliyatı uygulanabilmektedir.
  • İç dudaklar arasında asimetri varsa dudaklardan biri diğerinden daha büyük olabilir. Bu durumda da labioplasti uygulanabilir.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, iç veya dış dudakların küçültülmesi ameliyatıdır. Labioplasti, sarkıklıklarının düzeltilmesi,  iç dudaklar (labium minus) ve dış dudakların (labium majus) küçültülmesi amacıyla yapılır. Genellikle iç dudakların küçültülmesi yapılırken, dış dudaklardaki büyüklük ve sarkıklıkların da düzeltilmesi ayrı yada birlikte uygulanabilmektedir. İç dudaklar yapısal olarak ter bezleri bulundurduğundan büyük olması mikropların üremesine ve sağlık problemlerinin oluşmasına sebep olur. Bu da Labioplasti’yi gerekli kılar. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak yada gebelik sonrasında, hatta sigara kullanımı sebebiyle bile iç dudaklarda sarkmalar olmaktadır.

Labioplasti ameliyatı herhangi bir his yada duyu kaybına sebep olmaz. Kişinin cinsel hayatında olumsuzluklara sebep olmamaktadır. Hatta olumlu yönde etkilediği yönünde birçok yorum alınmıştır.

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti, vajina daraltma ve vajina estetiği operasyonlarıdır. Vajinoplasti genellikle kadın doğum uzmanları tarafından yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat ile vajinanın son 4-5 cm lik kısmı daraltılır. Vajina daraltıldığında vajina boyunda kısalma meydana gelmez. Vajinadaki genişlik enfeksiyonların sık oluşmasına sebep olur. Bu ameliyat sonrasında doğum yapılmadığı sürece tekrar gevşeme meydana gelmez.

Genital ameliyat genellikle plastik cerrahi uzmanları  tarafından yapmaktadır. Önemli olan doktorunuzun bu konudaki deneyimidir. Bütün kadın doğum yada estetik cerrahi uzmanları genital estetik ile ilgilenmemektedir.