Erkeklerde Meme Büyümesi – Jinekomasti

Erkeklerde meme büyümesinin tıbbi terimi olarak kullanılan jinekomasti, erkekler için rahatsız edici görsel anormalliklerden biridir. Birçok nedeni olmakla birlikte, kullanılan bazı anti depresan ilaçlarının erkeklik hormonlarını olumsuz etkilemesi sonucu da erkeklerde meme büyümesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedavi olarak erkeklerde meme küçültme ameliyatı her yıl binlerce erkeğin yaptırdığı ve normal meme yapısına kavuştuğu ameliyat türüdür.

Jinekomasti Nedir?

Ergenlik döneminden itibaren gelişmekte olan vücutta erkeklerin göğüslerinde fark ettikleri anormal gelişim jinekomasti nedir sorusunun cevabı niteliği taşımaktadır. Aşırı kiloya sahip erkeklerde göğüslerin normalden büyük olması çok fazla yadırganmasa da, bu durumun nedeni aşırı kilo değil, birçok rahatsızlık ya da dış etken kaynaklıdır. Jinekomasti nedir sorusu üzerine yapılan birçok araştırma doğrultusunda oldukça yaygın görülme sıklığına sahip olan jinekomastinin başka hastalıkların bir belirtisi olarak meydana geldiği belirtilmiştir.

jinekomasti Erkeklerde Meme Büyümesi - Jinekomasti

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Gelişim çağında olan birçok erkeğin neredeyse kabusu haline gelmiş olan erkeklerde meme büyümesi, çoğu zaman tedavi yerine kıyafetlerle gizlenme yoluna başvurulan, aslında erken tanı ve tedavi ile kolayca üstesinden gelinebilecek bir durumdur. Erkeklerde meme büyümesi sorunu nedeniyle eski özgüvenini kaybetmiş olanlar için erkeklerde meme küçültme ameliyatı kesin ve kalıcı bir tedavi şeklidir.

Çoğu erkek gelişme döneminde iken fazla kiloya bağlı olarak meme büyümesi ile karşı karşıya kalabilir. Genellikle geçici olan bu durum, herhangi bir tedaviye gerek kalmadan normal şeklini almaktadır. Erkeklerin meme dokusu içinde elleri ile fark edebildikleri ve bozuk para büyüklüğüne ulaşmış olan sert dokular jinekomasti belirtisi olarak nitelendirilmekte ve sertliğin büyümesi durumunda vakit kaybedilmeden plastik cerraha başvurulması tavsiye edilmektedir.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Erkeklerde meme büyümesi gözle görülebilecek şekil bozukluklarına neden olduğu için genellikle teşhisi doktorlar tarafından rahat konan bir hastalıktır. Erkeklerde meme küçültme ameliyatı talebi ile gelen birçok hastaya öncesinde fiziksel muayene ve gerekli tetkikler dahilinde jinekomasti teşhisi konmakta ve gerek görülen tedavi şekli uygulanmaktadır. Jinekomasti tedavisi için erkeklerde meme küçültme ameliyatı düşünülmeden önce, meme şeklinin yapısı, meme dokusundaki yamukluk ya da şişliğin boyutu gibi belirtiler göz önünde bulundurularak karar verilmektedir.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok erkek meme yapısında keşfettiği aşırı büyüme belirtisinin cevabını ararken jinekomasti nedir terimi ile kendinde hormonal bir rahatsızlığın olduğunun farkına varır. Zamanla geçmesi mümkün olmayan yetişkin erkekler için ameliyatla meme küçültme operasyonu gereklidir. Jinekomasti tedavisinde ameliyata karar verilmeden önce, meme büyümesine neden olan sebepler araştırılır. Çeşitli ilaçların yan etkileri arasında jinekomasti yer almasından dolayı hastanın kullandığı ilaçlar gözden geçirilir ve tedavinin ilk aşaması olarak jinekomastiye neden olan ilaçlar bıraktırılır. Jinekomastiye sebep olan bir diğer sebeplerden biri olan testosteron hormonunun azlığı ise, ilaçlar ile hormon ilavesinde bulunmak, meme büyümesinin önüne geçmek için yeterli gelecektir.

 

Önceki yazımız olan Meme Küçültme Operasyonları başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 5 =