Yüz Germe

Yüz Germe Operasyonları

yuz-germe Yüz Germe

Yüz Germe Uygulaması

Yüzümüzde stres, yer çekimi, sigara ve güneşin olumsuz etkileri yaş ilerledikçe sarkma ve kırışıklık ile ortaya çıkar, ayrıca yüz kemikleri incelir, hacim kaybeder; Kaslar zayıflar, gevşer ve yer çekiminin etkisine yenik düşerek sarkmaya başlar; Yağ dokusu zayıflar, azalır ve incelir ve bu yüzden üzerindeki deri bollaşır, buruşur, elastikiyetini yitirerek tüm yumuşak dokular ile birlikte sarkma yapar.Bu mekanizma ile yüzdeki statik çizgiler ortaya çıkar. Diğer taraftan mimik kaslarının yıllarca çalışıp üzerindeki deri kıvrımların belirginleşmesi ile dinamik çizgiler de ortaya çıkar.

Bu değişiklikler erken dönemde (25-35 Yaş) botox ve dolgu gibi medikal tedavilerle düzeltilebilir. Daha ilerleyen dönemlerde (35-45) bu medikal tedavilere odaklı ultrasound (Ulthera) ve odaklı çok kutuplu radyofrekans (3Deep RF) gibi tedavilerin eklenmesi değişikliklerin düzeltilmesinde çok iyi neticeler sağlamaktadır.

Bence bu medikal tedaviler doğru programlanıp, uygulandığında estetik cerrahinin çok önemli bir parçası. Cerrahi ile birlikte kullanıldıklarında sonuçların çok daha etkin, kalıcı ve iyi olmasına olanak sağlıyorlar. Yani medikal tedaviler ile cerrahi tedaviler birbirlerinin alternatifi değil tamamlayıcıları. Tabiki medikal estetik tedavilerin yeterli olmadığı durumlarada ameliyatlar tedavi seçeneğimiz.

Göz çevresindeki problemleri çoğunu bleferoplasty dediğimiz yöntemle çözmekteyiz.Bu yöntem lokal anestezi ve sedasyon altında alt ve üst kapakta var olan cilt ve varsa yağ fazlalıklarının ve sarkmalarının alınmasıdır. Biz kliniğimizde bu işlemleri lazerlerle kombine ederek kullanıyoruz. Lazerlerin en büyük avantajı elde edilen sonuçların başarısını ve kalıcılığını artırması ile yara iyileşme sürecici kolaylaştırması. Operasyon yaklaşık 45 dakika sürmekte ve aynı gün hastaneden taburcu edilmekte. Ameliyat sonrası 1-2 gün şişlik ve morluk olabilir. 3-5. gün sonra dikişler alınır, hasta 1-2 gün içinde normal hayatına döner. Operasyon sonrası hastalar kendilerini en az 5 yıl daha genç hissedeler ve daha canlı, dinlengin bir bakışa kavuşurlar. Hastada kapakla beraber kaş düşüklüğü varsa o zaman hastanın durumuna göre ya dikişlerle kas kaldırma işlemini ya da endoskopik kaş kaldırma ameliyatını bleferoplasty ameliyatına ekliyoruz. Bu şekilde eskiden kullandığımız klasik kaş kaldırma yöntemlerine göre ödem, morluk ve ileşme süreci daha kısa sürüyor.

Gıdıdaki dogunluk ve sarkmaları ise Lazer-Lipoliz (Slimlipo) yöntemiyle çoğunlukla halletmekteyiz. Bu işlemde lokal anestezi ve sedasyon altında gerçekleştirilmekte. İki kulak önünden açılan deliklerden girilmekte ve 1-2 mm kalınlığındaki lazer ucuyla yağlar eritilmekte ve cilde germe işlemi uygulanmakta. Sarkmanın çok ileri düzeyde olduğu platisma adını verdiğimiz kasında fıtıklaşmasının eşlik ettiği durumlarda çene altından yaptığımız yaklaşık 1-2 cm lik kesi ile endoskopik olarak kasın fıtığını onararak genç ve güzel bir boyun bölgesi elde etmekteyiz. Ameliyat sonrası 2- 3 gün sıkı bir bandaj uyguluyoruz. Bir kaç gün süren şişlik ve nadiren morluk oluşabiliyor ancak hastalar birkaç günde normal yaşamlarınadönüyorlar. Bu yeni yöntemlerin avantajı ise klasik boyun gereme ameliyatlarına göre daha az şişlik ve morluk olması, daha kısa sürmesi, iyileşme sürecicinin daha kısa olması ve rahat geçmesi. Bir diğer avantajları ise hastaların sosyal hayatlarına daha kısa sürede dönebimeleri.

Çok ileri derecede kırışıklıkları ve sarkmaları olan yüzlerde ise lazer destekli mini-lifting uygulalamalarıyla çok başarılı sonuçlar almaktayız. Bu uygulamada lokal anestezive sedasyon altında klasik yüz germeye göre çok daha kısa bir kulak önü kesiden girerek cilt altındaki destek dokuya da germe uyguluyor ardından sarkan cilt dokusu çıkarıyoruz. Bu işlemden sonra cilt kalitesini artırmak, cilt lekelerini düzeltmek ve özellikle dudak üstünde yoğunlaşan ince kırışıklıklar açmak için ileri lazer uygulamalarını işleme ekliyoruz. Eğer hastalarımızda güzelliğin önemli bir kriteri olan elmacık kemiklerin dolgunluğu kaybolmuşsa bu bölgeye hastanın kendisinden elde ettiğimiz kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu yapıyoruz. Bu sayede daha alımlı ve güzel bir yüz elde ederken aynı zamanda daha parlakve genç bir cilt kalitesi oluşumunu sağlıyoruz. Tüm bu işlemler yaklaşık 2- 3 saat içinde tamamlanıyor. Ameliyat sonrası bir kaç gün içinde geçen şişlik ve morluklar oluşabiliyor.Hastalar yaklaşık 1 hafta içinde tamamen normal hayatlarına dönüyorlar. Lazer destekli mini-liftingin klasik yüz germeyle karşılaştırıldığında iyileşme süresinin ve kesinin daha kısa olması, klasik yüz germeyle düzeltilemeyen ince kırışıklıkların ve cilt kalitesinin düzeltilebilmesi çok büyük avantaj sağlıyor.