Saç Estetiği

Saç Ekimi

DR.HÜSEYİN GÜNER, ESTETİK CERRAHİ KOMPLEKSİ

SAÇ, SAKAL, BIYIK VE KAŞ EKİM BÖLÜMÜ

Merkezimizde saç ekimi “Manuel Fue” tekniği ile yapılmaktadır. Saç nakli, extraction (greft/saç kökü-folikül çıkarma işlemi), insizyon (greftlerin ekileceği alana kesi/kanal açılması işlemi) ve implantasyon (ekim işlemi) olmak üzere üç adımda sonuçlandırılmaktadır.

FUE (Follicular Unit Extraction)

FUE, saç naklinde greftlerin çıkarılması aşamasında kullanılan teknik olup, saç nakli cerrahisi alanındaki son gelişmedir.

FUE tekniğinde greftler mikro punchlar kullanılarak donör bölgesinden (saç alımı yapılacak iki kulak arasında kalan alan) alınır.

FUE tekniği çok sayıda greftin, donör bölgesinde herhangi bir yara izi oluşmadan alınmasını sağlar. FUE tekniğinde saç derisinde herhangi bir kesi yapılmaz.

FUE tekniği, diğer tekniklere oranla daha fazla greft alınmasını/çıkarılmasını sağlar. FUE tekniği, diğer tekniklere oranla ekilecek greft sayısını artırır ve hastanın daha sık/yoğun bir saça kavuşmasına olanak sağlar.

FUE Tekniğinin Sağladığı Faydalar:

  • Hiçbir dikiş gerektirmez ve kalıcı yara izi bırakmaz.
  • Konforlu ve kısa süreli iyileşme süreci sağlar.
  • Genel olarak ödem ve morluk oluşmaz.
  • Operasyon sonrası ağrı neredeyse yoktur.
  • Operasyon sonrası activite daha az sınırlanır ve günlük hayata dönülür.
  • Maksimum sayıda greft çıkarılabilir.
  • Hasta dilediği uzunlukta veya kısalıkta saçını kullanabilir.

MANUEL FUE

MANUEL FUE tekniği, donör bölgesinde herhangi yara izi bırakmadan, optimum sayıda ve kalite de greftlerin tek tek alınması/extraction işlemidir.

Manuel Fue tekniği hassas bir dokunuş, fiziksel dayanıklılık, mükemmel bir el göz koordinasyonu ve el motor becerisi gerektirir.

Manuel FUE tekniği ile extraction işlemi el ile greftlerin hissedilerek tek tek çıkarıldığı ve greft kaybının olmadığı bir tekniktir.

Manuel FUE tekniğinin temel amacı, extraction işlemi sırasında greftlerin ve donör bölgesinin zarar görmemesi ve donör bölgesin homojenliğin korunmasıdır. Homojenliğin korunuyor olması sebebiyle birden fazla seans sonra bile, donör alanındaki yoğunluk ancak yakın muayene ile görülebilmektedir.

Her bir hastanın kafa yapısı, saçların yönü ve açısı birbirinden farklı olabildiğinden, planlamanın buna uygun olarak yapılarak doğal görünüm sağlanmaktadır.

İNSİZYON (ALICI KESİLER OLUŞTURULMASI) 

Kesi, donör bölgesinden alınan greftlerin yerleştirilmek üzere ekim bölgesinde oluşturulan yuvacıklardır.

İnsizyon işlemi saç nakillerinde Lateral Slit veya Sagital Slit yöntemi ile yapılabilmektedir.

Ancak ekim süreci daha uzun ve zahmetli olmakla birlikte, ekim bölgesinde doğallığı sağlamak amacıyla merkezimizde insizyon işlemi “Lateral Slit” yöntemi ile yapılmaktadır.

LATERAL SLİT

Lateral Slit, saç büyüme yönünde yapılan insizyon/kesi işlemine denir. Lateral tekniği saçların doğal görünümünü sağlar. Doğal saç 10° 90° açılar arasında değişir. Lateral kesi ile daha küçük kesiler kullanarak daha fazla yoğunluk üretilir.

Doğal görünüm oluşturabilmek için saç büyüme yönü, açısı, boşluk ve derinlik son derece önemlidir.

Letaral Slit;

› Doğal yönlendirme,

› Daha az doku hasarı oluşmasını,

› Yakın greft yerleştirme ve

› Daha fazla hacim illüzyonu oluşmasını sağlar.

İMPLANTASYON (EKİM İŞLEMİ)

İmplantasyon, manuel FUE tekniği ile donör bölgesinden çıkarılan greftlerin, Lateral Slit yöntemi ile açılmış olan kesilere, özel teknik aletler ile greftlere zarar vermeden yerleştirilmesi işlemidir.

SAÇ NAKLİ İŞLEMİ VE MALİYETİ 

Genel Olarak

Saç nakli işlemi içinde önemli unsurlar içeren kompleks bir işlemdir. Saç nakli işleminin olumlu sonuçlar vermesi; hasta özellikleri, ince tasarım, greft çıkarma, greftin korunması, kesi, ekim, ameliyat sonrası bakım ve tamamlayıcı tedavilerin dikkatli bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Operasyon yapılacak hastanın ihtiyaç ve isteklerine bağlı olarak saç nakli maliyeti değişir.

Klinik olarak amacımız, optimum saç ekimi ile dolgun ve doğal bir görünüm yaratmaktır. Hastanın istemiş olduğu görünümü elde etmek için gerekli greft sayısı belirlenir ve saç nakli maliyetimiz greft başına ücretlendirilerek belirlenir. Hastanın saç yapısı veya özellikleri (renk, kalite vs.) maliyet hesabında dikkate alınmaz.

Saç nakli maliyetimize konsültasyon, tesis, test, analiz, anestezik işlemler, cerrahi malzeme, greftin korunması için gerekli özel sıvılar ve tercüman dahildir.

Saç nakli her türlü teknik ve sıhhi şartların uygulandığı ameliyathanelerde gerçekleştirilmektedir.

Her hasta, deneyimli kadromuz tarafından gelişmiş teknik ekipmanlar kullanılarak dikkatli bir şekilde analiz edilir ve saç nakli süreci belirlenir.

Her hastaya operasyon öncesi kan analizi ve elektrokardiyogram yapılmaktadır.

Operasyon süresince gerekli anestezik işlemler merkezimizde görev yapan anestezi uzmanımız tarafından belirlenir ve uygulanır.

Merkezimizde yüksek kaliteli cerrahi malzemeler kullanılmakta ve cerrahi malzemelerin kontrolü ve sterilizasyonu düzenli olarak yapılmaktadır.

Grefti etkileyen parametreler dikkatli bir şekilde en son teknoloji ile kontrol edilir. Greftler hypotermosol ve atp sıvılarında bekletilerek uzun süre ile canlı kalması sağlanır. Böylelikle greft kaybı yaşanmaz.

Operasyon süresince merkezimizde görev yapan tercümanımız hastaya eşlik etmektedir.

Saç Nakli Maliyeti

Her bir nakledilen greft 2 Euro ile ücretlendirilir. Ücret politikamız sabit olup, Türkiye pazarı dahil her ülke için aynıdır.

Diğer Ürün/Hizmet ve Maliyetleri:

– Sağlık Paketi (Zorunlu): 200 Euro

Özel şapka, Şampuan & Losyon, antibiyotik, buz paketleri, yastık, düşük dozda lazer terapi, Finasterid (Propecia).

– Transfer (İsteğe Bağlı): 100 Euro

Havaalanı – Cerrahi Merkez Transfer Hizmeti: 80 Euro

Otel – Cerrahi Merkez Transfer Hizmeti : 20 Euro

– Konaklama (zorunlu):

Günlük 1 Kişi: Euro

PRP (İsteğe bağlı): 250 Euro

PRP tedavisi, hastanın kanından santrifüj yoluyla elde edilen yüksek yoğunluklu trombosit jel kullanımından oluşur. PRP yaraların iyileşmesini hızlandırır. Klinik olarak tüm hastalarımız için tedavi PRP öneriyoruz.

SAÇ DÖKÜLMESİ VE NEDENLERİ

Saç dökülmesinin en önemli nedeni genetik faktörlerdir. Ailede saç dökülmesi ve seyrelmesi 18 yaşından itibaren her on erkekten yedisini etkileyen, bayanlarda da daha az sıklıkta görülebilen, kişiyi fiziksel, ruhsal ve toplumsal açıdan yaralayan ciddi bir sorundur.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androjenik Alopecia)

Saç dökülmesinin en sık görülen tipi androjenik saç dökülmesidir. Dökülmenin erken evrelerinde saç incelir (minyatürizasyon) ve pigmentini kaybederek rengi açılır ve güçsüz, cansız bir görünümü olur. Görülme yaşı günümüzde 18 yaşlarına kadar gerileyen erkek tipi saç dökülmesi, alın saç çizgisinin geriye gitmesi ile başlar ve tüm erkeklerde saç seyrelmesi olarak kendini gösterir.

Bu dönemde kullanılması önerilen bazı ilaçlar ve laser biyostimulasyon ile saç köklerinin kaybı engellenebilir, aktif olmayan kök hücreler uyarılır. Androjenik tip saç dökülmesi belirli bir düzeye ulaştıktan sonra tek çözüm saç naklidir. Ensenin üst bölümü ve iki kulak arasındaki bölgedeki saçlar testosteron yıkım ürünlerine duyarsız olduğundan dökülmezler. Saç naklinde bu saçlar kullanılır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi günümüzde artan bir oranda kadınlarda da görülen ve sosyal hayatı etkileyen ciddi bir sorundur. Günümüzde her 10 kadından birinde saç dökülmesi sorunu görülmektedir. Saç dökülmesi kadınlarda genellikle tüm saçlı deriyi ilgilendiren bir seyrelme ve incelme şeklinde görülür.

Kadınlarda sistemik ve hormonal bazı etkenleri ekarte emek amacıyla saç dökülme nedenleri araştırılır. Kadınlardaki saç dökülmeleri nedenlerini teşhis ve tedavi etmek erkeklerde olduğu kadar kolay değildir.

SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİLERİ 

Kliniğimizde saç dökülmesi ve tedavileri konusunda farklı uygulamalarımız vardır.

PRP Saç Tedavisi

P.R.P. yani “Plateletten Zengin Plazma” kendi kanınızdan elde edilen trombositlerin özel işlemlerden geçirilerek saç nakli sırasında ve sonrasında ekim yapılan bölgeye ya da dökülme aşamalarında seyrekleşen bölgelere uygulanmasıdır.

PRP tedavisi uygulanan saç nakli hastalarında foliküllerin, ekilen alanda tutunma oranlarının arttığını ve operasyon sonrası yara iyileşmesinin hızlandığını gözlemlenmiştir. Genetik ya da mevsimsel sebeplerle seyrekleşmiş ancak tamamen dökülmemiş saçları olan erkek ya da kadınlarda tedavi amaçlı uygulanabilir.

Ayrıca ‘Androjenik Areata’ adı altında geçen bölgesel saç dökülmesi ‘saç kıran ‘hastalığında da başarılı sonuçlar alınmaktadır. PRP sistemi her saç nakli vakasına uygulanabilir. Kendi kanınızla yapılan bu işlem başka maddeler ihtiva etmediğinden tedavi sonrasında herhangi bir alerjik reaksiyon ya da enfeksiyon riski kesinlikle bulunmaz.

P.R.P yani “Plateletten Zengin Plazma” 1970′ lerden beri tüm dünyada yara iyileştirmesini hızlandırmada kullanılan bir kan yan ürünüdür. P.R.P’nin bu etkisi Amerika’da FDA (Gıda ve İlaç İdaresi ) tarafından onaylanmıştır.

Saç Mezoterapisi / Saç Biostimülasyonu

Saç mezoterapisi saç dökülmesini durdurabilmek ve cilt altında uyumakta olan saç köklerinin bir kısmını aktif hale getirerek canlanmasını sağlamak amacıyla, saçlı deriye uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Saç biyostimulasyonu, dökülme nedeni belirlenerek, seçilen ilaç karışımlarının bölgesel olarak küçük dozlarda özel iğneler ve özel bir teknikle saçlı derinin derin dermis tabakasına enjekte edilmesidir. Bu özel aminoasit, vitamin ve mineral karışımı formül ile aktive olmuş kök hücrelerinin beslenmesi sağlamaktadır. Böylece kısa süreli değişiklikler yerine uzun dönemde kalıcı yapılandırmalar ile güçsüzleşmiş ve cansızlaşmış saçlar yeniden sağlıklı bir hale dönüştürülebilir, saçlı deri kan dolaşımı etkinleştirilebilir, lenfatik drenaj düzenlenebilir, collagen yapı güçlendirilebilir.

Saç dökülmesi tedavisi için, aktif duruma geçen tüm kök hücrelerin hızlanan metabolizmalarının beslenmesi için uygulanan mezoterapi/biyostimülasyon seansları 15 dakika sürmekte ve uzmanlarımız tarafından uygulanmaktadir.

Finansterid –Medikal Tedavi

Finasterid bir 5α-redüktaz tip 2 inhibitörüdür. Bu testosteronun, dehidrotestosterona (DHT) dönüşümünü azaltır.

Finasterid kullanan kişilerin % 80’inde saç sayısı ve kalınlığında önemli artışlar gözlemlenmektedir. İncelen saçların kalınlaşmasını sağladığı gibi saç dökülmelerini de durdurur. Kaybedilmiş olan saçları geri getirmez. Vücutta kıllanmaya sebep olmaz.

Kullanılmaya başlamasını takriben 4-6 ayda etkisini göstermeye başlar. Maksimum etkiyi elde etmek için 2 yıl süre ile kullanılmalıdır. Etkisini korumak için sürekli kullanım önerilir.

Finasterid, incelmiş saçların mevut olduğu her bölgede etkili olmakla birlikte, orta ve tepe bölgeler üzerinde daha etkilidir.

Finasterid için önerilen doz günde 1mg’dir. Bilinen hiçbir ilaç etkileşimi yoktur.

Finasterid, hamile kadınlar tarafından ve karaciğer hastalığı olan hastalar tarafından kullanılmamalıdır.

Finasteridin bildirilen yan etkileri şunlardır: Libido (% 1.9), erektil disfonksiyon (% 1.3), ve ejakülasyon disfonksiyonun (% 1) belirtilen oranlarda azalması ya da artması. Bazı hastalarda, ilaç yan etkileri kullanımı kestikten sonra yaklaşık 3 ay süreyle devam etmektedir. Finasterid prostat spesifik antijen (PSA) seviyelerini azaltmak için çalışır ve nadiren jinekomastiye neden olabilir. Finasterid saç için FDA tarafından onaylanan ilk ilaçtır. Öncelikle, saç kaybını dengelemek, mevcut saçları korumak ve saç dökülmesini azaltmak için kullanılır.

Minoxidil – Medikal Tedavi

Günümüzde uygulanıyor olmakla birlikte kliniğimizce önerilmemektedir.