Rinoplasti

Rinoplasti Ameliyatı

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti burunun şeklini kalıcı olarak değiştiren burun estetiği ameliyatıdır. Burun içi septumunun düzeltilmesi işleminin yapıldığı türüne ise Septorinoplasti denilmektedir. Rinoplasti ameliyatı yani burun estetiği ameliyatı günümüzde kadın erkek herkesin fazlaca tercih ettiği bir operasyon. Çoğunlukla burundaki şekil bozuklukları için tercih ediliyor olsa da sağlık sorunları sebebiyle de tercih edilmektedir. Nefes alma problemleri insanların hayat kalitesini düşürmekte ve zorlaştırmaktadır. Bu sebeple rinoplasti tercih edilmektedir.

Rinoplastinin amacı nedir?

Rinoplasti ile asıl amaçlanan burundaki şekil bozukluklarının giderilmesi ve burunun yüz ile orantısının sağlanmasıdır. Rinoplasti de belirli bir burun şekli istenmez. Yüzünüz için en uygun burun ne ise doktorunuz tarafından belirlenir. Sizinle paylaşılır ve sonrasında operasyon gerçekleştirilir. Bu sebeple ameliyat öncesi burun şeklinizi detaylıca konuşup netleştirmelisiniz. Günümüz teknolojileri ile artık ameliyat öncesinde planlanan burun fotoğraflarınızı 3D yani üç boyutlu olarak görebilmektesiniz. Burun şeklinizi yüzünüz ile uyumlu ve orantılı bir şekilde seçmezseniz (ki bu birçok doktor tarafından uygulanmaz) ameliyat sonrası memnuniyetsizlikler ortaya çıkar.

Rinoplasti hangi uygulamaları kapsamaz?

Rinoplasti, ameliyatsız burun estetiği uygulamalarını kapsamaz. Rinoplasti ile yapılan operasyon kalıcı sonuçları içerir. Ameliyatsız yöntemlerle yapılan uygulamalar uzun süreli olsa da belirli bir süre sonra tekrarlanmasını gerektirir. Dolgu ile burun ucu yükseltme vb. uygulamalar bu alana girer. Rinoplasti cerrahi müdahale içeren bir operasyondur.

Rinoplasti ameliyatı nasıl bir ameliyattır?

Rinoplasti (estetik burun), estetik cerrahlar tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında genel anestezi uygulanır. Ameliyat süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Hastanın daha önce burun ameliyatı geçirip geçirmediği, burun yapısı, uygulanacak işlem ve kullanılacak yöntem bu süreyi değiştirir. Normal şartlarda operasyon 2,5-3 saat sürmektedir.

Rinoplasti ameliyatı sonrası burun ve çevresine soğuk uygulanır. Bölgede ödem ve morarmanın oluşması engellenir. Estetik ameliyatlar öncesi ve sonrası sigara tüketimi iyileşme sürecini yavaşlatacağı ön planda tutulmalı ve uzmanınızın ve ameliyat ekibinin sonrasında tedavi detaylarına uyulmalıdır. Böylelikle iyileşme süreci özellikle yüzde morarma ve ödem oluşumu yok denilecek kadar az olacaktır. Ameliyat sonrası 1. Hafta bitiminde ödemlerin azalması ile burun şekli ortaya çıkmaktadır.

Ameliyat sonrası burnunuzu olası darbelerden, çarpmalardan korumalısınız. Burun ucunuzda geçici bir hissizlik durumu olabilir. Bu geçici bir durumdur. Ameliyat sonrası kullanmanız gereken ilaç ve bakım ürünlerini ise doktorunuz tarafınıza bildirecektir.