Rinoplasti

Rinoplasti Ameliyatı

Rinoplasti nedir?

Estetik burun ameliyatı genel anesteziyle veya sedasyon-lokal anesteziyle yapılabilen bir işlemdir. Önceden yapılan planlamalar doğrultusunda, burnun şekli değiştirilir. Planlama için ben 3-D Vectra sistemini kullanmaktayım. Bu sistem 6 farklı kamera ile farklı açılardan çekim yaparak ameliyat öncesi üç boyutlu olarak ameliyat sonrası değişiklikleri simulasyonunu sağlamaktadır.

Çoğu zaman, septal kıkırdaktaki eğrilik ve konka adı verilen yapıların büyümesi gibi solunum zorluğuna yol açan problemler estetik problemlere eşlik edebilir. Ameliyat öncesi dönemde yapılan endoskopik muayene ile ve/veya çekilecek bilgisayarlı tomografi ile bu sorunların detayları ortaya konur ve ameliyat planı içinde tedavileri düzenlenir. Ameliyat süresi ortalama 1 – 1.5saattir. Yapılacak işlemlerin detaylarına göre süre bazen 2 saati bulur. Bu süre, daha önce bir operasyon geçirmiş ve iyi netice alamamış kişilerde daha uzun olabilir. Estetik burun ameliyatlarında, önemli yeniliklerden biri artık bez tampon kullanılmamasıdır, burun içi örtüsü dikilerek, tampon baskısına gerek olmamasi sağlanır. Nadiren, operasyon sonunda, sızıntı çoksa, nefes alıp vermeye izin veren, içinde küçük bir boru olan bir basit silikon aparatlar kullanılabilir. Burun ameliyatının bitiminde burun cildi üstüne önce ince bir bant arkasından plastik bir kalıp yerleştirilir. Ameliyat sonrasında, genellikle 1 gece hastanede kalması beklenir.

Operasyon bitince, göz çevresine soğuk uygulama yapılabilir ve 3-4 saat içinde birşeyler yemek , içmek ve yürümek mümkün olur. Ameliyattan 5-7 gün sonra burun üstündeki plastik kalıp alınır ve ten rengi bantlarla birkaç gün daha burun örtülür. Ameliyat sonrası ilk 2 gün hafif morluk ve şişlik oluşabilir. 3. Gün azalmaya başlar. Plastik kalıplar alındığında, morluk ve şişlikler hafif bir makyajla kamufle edilebilecek kadar azalmıştır. Kalıp alınır alınmaz, burun şekli ile ilgili değişiklikler büyük oranda görülür, ancak son şeklin oluşması ve tüm detayların ortaya çıkması 6 Ay-1 Yıl alır.