Meme Küçültme

Göğüs Küçültme Ameliyatları

meme-kucultme Meme Küçültme

Meme Küçültme

Her kadın için meme şekli ve büyüklüğü çok önemlidir. Büyük meme kadınlarda çok sık sağlık sorunları yaratmaktadır. Dış görünümü etkilediği için estetik amaçlı düşünülen meme küçültme ameliyatları aslında fonksiyonel ameliyat dır.  Bunların en başında sırt ve boyun ağrıları, Bitmek bilmeyen ve hayatı olumsuz yönde etkileyen sırt ağrılarına, sarkmaya bağlı olarak meme ağrılarına, duruş bozukluklara meme altında terlemeye bağlı cilt tahrişlerine pişik ve mantar oluşumuna, Sütyen askılarının yarattığı omuzda baskı izlerine  sosyal ve psikolojik nedenler oluşturmaktadır. Küçük meme de olduğu gibi yine büyük memede de psikolojik travmalara neden yaratmaktadır . Meme büyüklüğü artıkça ağırlık ve yük artar.

Meme küçültme ameliyatları genellikle fizyolojik sebeplere bağlı olarak tercih edilmekte ve diğer meme ameliyatlarında ayrılmaktadır. Meme küçültme ameliyatları sırasında meme küçültülürken aynı zamanda da dikleştirmektedir. Plastik cerrahi uzmanı muayene sonrası kişi meme dokusu ve şekline bağlı olarak en uygun ameliyat biçimini hastası ile değerlendirir ve ameliyat planına geçilir. Göğüs küçültme ameliyatları steril ameliyathane koşullarında,  genel anestezi ile Plastik Cerrahi Uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Ameliyat süresi kişi meme yapısına bağlı olarak ortalama 3-4 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası yaklaşık 1 hafta sonra kişi günlük aktivitelerine devam edebilir. Ortalama 1 ay süresince doktorunuzun sizi bilgilendirdikleri şekilde uygulamalarınızı yapmanız iyileşme sürecini komplikasyonsuz bir biçimde atlamanıza yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrası yaşamınız kolaylaşır.

Meme Küçültme Estetiği Hakkında Merak Edilenler

meme-kucultme1-300x147 Meme Küçültme

Göğüs Küçültme

1- Meme küçültme neden tercih edilmektedir?

Meme boyutu bazı durumlarda vücuda oranla daha büyük olabilir. Meme boyutunun gereğinden fazla büyük olması sarkıklık olmasının yanı sıra çeşitli sağlık problemlerine de sebep olmaktadır. Duruş bozukluğu, sırt ve bel ağrısı, omuz ağrısı, göğüsün tene temas ettiği yerdeki cildin tahriş olması bunların başlıcalarındandır. Ayrıca orantısız bir görüntüye sebep olduğu için kıyafet seçiminde de sıkıntıya sebep olmakta ve kişinin psikolojik olarak kendini kötü hissetmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple meme küçültme ameliyatı (göğüs küçültme) tercih edilmektedir.

2- Meme küçültme ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Hasta aşırı kilolu ise kilo vermesi önerilmektedir.

Hastanın ameliyat için seçtiği dönem doğum sonrası yada emzirme dönemi sonrası ise bu dönemin geçmesi beklenmeli ve göğüslerin normal durumuna dönmesi beklenmelidir.

Sigara kullanımı varsa mutlaka ara verilmelidir. Ameliyat sürecini olduğu kadar ameliyat sonrası iyileşme sürecini de olumsuz etkilemektedir. Sigara dikiş yarasının iyileşmesini geciktirmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatı öncesi ve sonrasında bir müddet alkol alınmamalıdır.

Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar kullanmayın.

Sürekli kullandığınız ilaçlarınız var ise bu ilaçları doktorunuz ile paylaşın ve mutlaka doktorunuz kontrolünde kullanın.

Ameliyat sonrası yanınızda kalacak ve size yardımcı olacak kişiyi önceden belirlemeli ve kendinize operasyon sonrası kullanacağınız kişisel eşyalarınızın bulunduğu bir çanta hazırlamalısınız.

Yapmanız gereken önemli işleriniz var ise ameliyat öncesi haftada bitirmelisiniz. Ameliyat sonrası dönemde bolca dinlenmeye ihtiyacınız olacak.

3- Göğüs küçültme nasıl yapılmaktadır?

Göğüs küçültme ameliyatı, meme dokusundaki fazla yağ ve dokunun alınması ile temeline dayanır. Göğüs küçültme (meme küçültme) için birkaç farklı yöntem uygulanmaktadır. Size hangi yöntemin uygulanacağına ise cerrahınız yaptığı muayene sonrası karar verecek ve sizinle paylaşacaktır. Kullanacağı yöntemin avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırarak hangi sonucu elde edeceğini, sizin için hangi yöntemin daha uygun olduğunu açıklayacaktır. Sizde doktorunuzla ameliyat öncesi ve sonrası beklentilerinizi açıkça paylaşmalısınız. Bu sizin ameliyat sonrası elde edilen sonuçtan daha mutlu olmanızı sağlar.

4- Meme küçültme ameliyatında anestezi kullanılmakta mıdır?

Evet, meme küçültme ameliyatları da meme büyütme ameliyatları gibi genel anestezi altında uygulanmaktadır.

5- Ameliyat günü için nelere dikkat edilmeli?

Ameliyat günü makyaj yapılmamalı ve oje sürülmemelidir. Rahat kıyafetler giyilmelidir. Ayrıca bitki çaylarından da uzak durulmalıdır.

6- Operasyon süresi ne kadardır?

Meme küçültme operasyonları ortalama 2,5-4 saat arası sürmektedir. Süre genellikle hastadan hastaya göre değişiklik gösterebilir. Meme asimetrisi gibi farklı durumlar da varsa süre biraz daha uzayabilir.

7- Ameliyat sonrası hastanede kalacak mıyım?

Evet, ameliyat sonrası en az 1 gece hastane ortamında kalınır ve gözetim altında tutulursunuz. Herhangi bir aksilik olmadığı sürece ertesi günü evinize gidebilir ve evde dinlenmeye devam edersiniz.

8- Ameliyat sonrası dikkat etmeniz hususlar nelerdir?

Ameliyat sonrası yaklaşık 8 hafta süre ile özel cerrahi sütyen kullanılır. Bu süreçte ağır kaldırılmamalı, dikişlerin atmamasını özen gösterilmelidir. Ayrıca doktorunuzun size vereceği takvime göre kontrole gitmeniz gerekecektir. En az 1 hafta evde dinlenmeli, 4 hafta ise zorlayıcı fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır.

9-Meme küçültme için yaş sınırı var mıdır?

Herhangi bir sağlık problemi olmaksızın 17 yaşını dolduran ve 18 yaşından büyük herkes meme küçültme ameliyatı olabilir. Ciddi bir sağlık sorunu teşkil ediyorsa, ruhsal yada fiziksel sıkıntı yaşanıyorsa 18 yaş altında da ameliyat gerçekleştirilebilir.

10- Ameliyat sonrası gelişim nasıl olacak?

Ameliyat sonrası dikiş izleri zamanla hafifleyecek ancak tamamen kaybolmayacaktır. Bu sürecin ne kadar süreceği kişiden kişiye değişmektedir. Kalan dikiş izleri sütyen çizgisinin altında kalacak bölgede yer aldığı için bikini kullanımında da görünmeyecektir. İzlerin yeterinde iyileşmesi için doktorunuz size bakım kremi ve bazı ürünler önerecektir.

11- Meme küçültme emzirmeye engel midir?

Meme küçültme sonrası rahatlıkla hamile kalabilir ve bebeğinizi emzirebilirsiniz.

12- Hafta hafta iyileşme süreci nasıldır?

ilk hafta hafif ağrı olacaktır. Doktorunuz sizin için uygun bir ağrı kesici verecektir. Sürekli yatmak yerine kendinizi zorlamadan yürüyüş yapın. Bu çeşitli komplikasyonların oluşmasını önleyecektir.

İkinci haftada ağrılarınız geçecektir. Daha fazla hareket etmeye başlayacaksınız. Gerekli ise iş hayatınızı geri dönebilirsiniz. Göğüslerinizdeki şişlik devam eder.

Altıncı haftada artık özel cerrahi sütyeni çıkarabilirsiniz. Fiziksel aktivitelerinizi yapabilirsiniz.

Altı ay sonunda ise artık şişlikler inecek ve izler giderek azalacaktır. Göğüsleriniz son şeklini alacaktır.