Meme Büyütme

Göğüs Büyütme

meme-buyutme1 Meme Büyütme

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı; estetik ameliyatlar arasında en çok tercih edilen ve dünya genelinde en sık yapılan ameliyattır. ASAP (American Society of Plastic Surgery) verilerine göre her yıl Amerika’da ortalama 380 bin kişi meme büyütme ameliyatı oluyor. Ülkemizde ise istanbul meme büyütme oerasyonlarınında oldukça popüler bir ilimizdir. Bu ameliyatların tamamına yakınında  dolgu protez kullanılıyor. Meme büyütme diğer adıyla göğüs büyütme ameliyatları estetik amaç dışında, fizyolojik gelişim bozukluğu , meme karsinomları sonrasında oluşan meme kayıplarında rahatlıkla tercih edilen ve çok olumlu sonuçlar veren cerrahi yöntemdir.

Fiziksel gelişimini tamamlayıp meme gelişimi tamamlandı ve 18 yaşını doldurduysanız, kararlı ve kendinden emin iseniz, meme büyütme operasyonları uygulanmaktadır. Ani kilo kayıpları yaşandı , çok hızlı kilo alıp verildiyse meme dokusunda boşalmalar yaşanmakta, özellikle gebelik sonrası meme dokusunda sarkma ve meme yapısında hacim kaybı oluşmaktadır. Meme gelişimine bağlı, fizyolojik olarak tek memede gelişme bozukluğu ortaya çıkabilmekte ve bu durumlarda bayanlar üzerinde psikolojik travmalar ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda estetik ameliyatlar çok önemli rol oynamakta ve kişiler üzerinde başarılı etkiler yaratmaktadır.
Estetik ameliyat olmaya karar verildi ise artık doktor seçimine sıra gelmektedir. Estetik operasyon öncesi doktor seçimi de oldukça önemlidir. İyi araştırmalar sonrası doğru doktor seçimi, sonrasında doktorunuzla karşılıklı konuşarak ne için bu ameliyatı olmaya karar verdiğinizi anlatmalısınız. Doktorunuz ile birlikte vereceğiniz karar sonrasında ameliyat planlarına başlamaktadır.
Göğüs büyütme operasyonları, muhakkak plastik cerrahi doktorları tarafından, uygun ameliyathane koşullarında ve genel anestezi uygulanarak yapılan ameliyatlardandır. Meme büyütme ameliyatı sonrası ortalama 2-3 gün içinde günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Meme büyütme ile amaçlanan nedir?

 • Meme asitmetrisi olan kişilerde iki meme arasındaki simetriyi sağlamak,
 • Göğüsler arasındaki simetriyi sağlamak,
 • Göğüslerin daha dolgun görünmesini sağlamak,
 • Kişinin dış görüntüsüne olumlu katkıda bulunarak, operasyonu geçiren kişinin özgüvenini arttırmak,
 • Aşırı kilo alıp verme sebebiyle sarkmış ve gevşemiş meme dokusunun toparlanmasını sağlamak

Göğüs büyütme operasyonları kimlere uygulanır?

 • Hamilelik ve ya emzirme dönemi sonrası bayanlara, (Bu dönem sırasında dolgunlaşan göğüsler, bu dönemin sona ermesi ile deforme olur ve sarkmalar meydana gelir. Aynı zamanda meme hacminde de küçülme meydana gelir. Bu da kişinin özgüvenini yitirmesine ve kendini kötü hissetmesine sebep olur.)
 • Gelişimini tamamlamış ancak göğüsleri vücudu ile orantılı olmayan, görece küçük göğüslü bayanlara,
 • Estetik açıdan daha büyük göğüslere sahip olmak isteyen bayanlara,
 • Doğuştan gelen meme kusurlarını düzettirmek isteyen bayanlara bu operasyon uygulanır.

Meme Büyütme Estetiği Hakkında Merak Edilenler

1- Meme büyütme nasıl bir işlemdir?

Meme Büyütme diğer adıyla göğüs büyütme, meme dokusunun mevcut şeklini düzeltmek ve dolgunluğunu arttırmak için uygulanır. Göğüs estetiği bir sanattır ve kadınlar için çok önemlidir. Göğüslerin istenilen boyutlara getirilebilmesi için cerrahi müdahale uygulanır. Dünya genelinde en fazla tercih edilen estetik ameliyatlardan biridir.

2- Meme büyütme estetiği için cerrah seçimi nasıl olmalıdır?

Göğüs büyütme günümüzde en fazla uygulanan ve başarılı sonuçların alındığı bir operasyondur. Göğüs büyütme ameliyatına karar verdiğinizde acele etmeden, öncelikle cerrahınıza karar vermelisiniz. Detaylı bir araştırma sonucunda ameliyatı olmak istediğiniz cerrahı ve kliniğini ziyaret etmelisiniz. Ameliyat sonunda alınan sonucun başarılı olması cerrahınızın tecrübesi ile doğru orantılıdır. Alanında uzman ve tecrübeli bir cerrah ile görüşmelisiniz.

3- Hangi durumlarda meme büyütme yapılır?

Meme Büyütme Estetiği, tıp dilinde mamoplasti, küçük göğüslerin büyütülmesi, şekil bozukluklarının giderilmesi, meme dokusunun dolgunluğunun arttırılması, memeler arasındaki asimetrinin ortadan kaldırılması gibi durumlarda uygulanır. Ayrıca meme kanseri tedavisi gören göğüslerin boyutunu ve şeklini olumsuz etkileyebilecek durumlardan sonra da onarım işlevi görüyor.

4-Dolgu Meme Protezi nedir?

 • Meme büyütme operasyonlarında kullanılan dolgu protezler, meme dokusunun alt kısmına yerleştirilirler. Protezlerin dışı özel malzemeden oluşur. İç kısımları  jel ve tuzlu sudan oluşur. Bu iki maddenin oranı uygulama yapılacak kişiye göre değişir. Genel olarak aşağıdaki 3 şekilde kullanılır.
 • tamamen jel
 • jel ve tuzlu su değişken oranlarda
 • tamamen tuzlu su (serum)

meme protezleri ayrıca damla yada yuvarlak şekiller olmak üzere de ikiye ayrılır. Bu aşamada yine kişinin göğüs yapısına göre istenilen sonuca göre seçim yapılacaktır.

5- Göğüs büyütme neden bu kadar çok tercih ediliyor?

Meme büyütme için bazı yaygın sebepler vardır. Aslında meme büyütme ve meme dikleştirme operasyonlarını bir bütün olarak düşünmek gerekir. Bu da az çok bu yaygın sebepler için bize fikir verecektir. Yer çekiminin ve geçen yılların etkisi ile göğüsler eski formunu kaybediyor. Yaşam boyunca gerek alınıp verilen kilolar olsun, gerekse hamilelik ve emzirme dönemleri olsun bir çok sebeple meme yapısında deformasyonlar meydana geliyor. Derisi gevşeyen ve sarkmaya başlayan göğüslerin aynı zamanda hacmi de küçülüyor. Evet meme büyütme yaygın olarak estetik açıdan daha güzel göğüslere sahip olmak için uygulanıyor. Tabii ki bununla birlikte doğuştan gelen sebepler ve genetik sorunlarda olabiliyor. Bu sebeplere yukarıdaki bölümde değinmiştik. Kısacası göğüs büyütme estetiği kadınların kendisini iyi hissetmesini sağlıyor ve özgüven eksikliğini gideriyor.

6- Göğüs büyütme sosyal hayatı etkiler mi?

Göğüs büyütme operasyonlarının kişinin dış görünüşünü güzelleştirip hoş bir hale getirdiği bir gerçek ancak bu ameliyata karar verirken çok iyi düşünmeli ve diğer insanlar için değil kendiniz için bu ameliyatı olmaya karar vermelisiniz. Göğüs büyütme hayat standardınızı arttırmaz ya da kötüye giden bir ilişkiyi düzeltmez. Bu kararı yalnızca kendiniz için vermelisiniz. bu şekilde ileride pişmanlık duymazsınız.

7- İdeal meme boyutu nasıl belirlenir?

Meme büyütme için kararınızı verdiğinizde cerrahınız ile görüşmeli ve ameliyat sonrası beklentilerinizi açıkça paylaşmalısınız. Göğüslerin büyüklüğü kişinin isteğine göre belirlenmez. Doktorunuz yapacağı muayene sonrasında vücudunuz ile orantılı olan büyüklüğü size bildirecektir. Bilinçsizce ve gereğinden fazla büyütülen göğüsler ileride sırt ağrıları başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına sebep olur. Ayrıca vücut ile orantısız olacağında hoş olmayan görüntüler ortaya çıkar. Meme büyütme fiziksel ve ruhsal birçok açıdan bir kez yapılması uygun olan bir ameliyattır. İstenmeyen bir sonuç alınması halinde ikinci kez bıçak altına yatmak oldukça canınızı sıkacaktır. Bu sebeple çok iyi düşünmeli ve kararınızı bu şekilde vermelisiniz.

Meme boyutu belirlenirken, kişinin kilosu, boyu ve bu ikisinin oranı incelenir. Vücut yapısına dikkat edilir. Örneğin uzun boylu hastalarda daha büyük protezler kullanılırken, kısa boylu ve zayıf kişilerde daha küçük kullanılır. Kilolu kişilerde ise kilosuna göre daha büyük dolgu protezler ayarlanır. Ancak bunlar da yeterli değildir. Kişinin göğüs kafesi yapısı da göz önünde bulundurulan bir diğer etkendir. Göğüs kafesi geniş, dar, dışa doğru çıkık ya da düz olabilir. Tüm bunlar protezin büyüklüğünü etkilemektedir.

Protez seçiminde göğüslerdeki sarkma oranı da göz önünde bulundurulur. Aynı zamanda dikleşme de sağlanacağı için protez seçimi ona göre yapılır.  Memenin sarkıklığı arttıkça koyulacak protezin büyüklüğü de artar. Ancak sarkma değil de meme dokusunda gevşeme var ise bu durumda da büyük protez kullanılması ağırlıktan dolayı sarkmalara sebep olacaktır.

 

8- Ameliyat öncesi hazırlıklar nasıl olmalıdır?

Göğüs büyütme oldukça stresli ve uzun bir süreç. Öncelikle psikolojik olarak kendinizi hazırlamalısınız. Tüm planlamalarınızı doktorunuz ile önceden yaparak bu dönemi oldukça rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

 • Öncelikle ameliyat sonrası 1-2 gün yanınızda kalacak, size yardımcı olabilecek birini belirlemelisiniz.
 • Ameliyat gününde ve sonraki günlerde hastanede gerekli olabilecek eşyaların bir listesini yapmalı ve kendinize bir çanta hazırlamalısınız.
 • Kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirmeli ve duruma göre önlem almalısınız.
 • Sigara kullanıyorsanız bunu mutlaka doktorunuz ile paylaşın. Ameliyat öncesinde azaltın ve hatta mümkünse hiç içmeyin.
 • Bitki çayı kullanıyorsanız ara vermelisiniz. Bazı bitki çayları kanı sulandırır.Bu da ameliyat sırasında problem çıkarır.
 • Sağlıklı beslenin ve alkolden uzak durun.
 • Ameliyat öncesi ağır spor yapmaktan kaçının.
 • Anestezi için tırnakların ojesiz olması gerekir. Bununla birlikte diğer hiçbir makyaj malzemesini ameliyat öncesi kullanmayın.
 • Rahat giysiler ve ayakkabı seçimi yapın.

 

9- Göğüs büyütme ameliyatı ne kadar süren bir ameliyattır?

Ameliyat süresi hastadan hastaya değişir ancak ortalama 1 saat sürmektedir. Bazı hastalarda ek operasyonlarda yapıldığı için süre biraz daha uzayabilmektedir.

 

10- Ameliyat sonrası iz kalır mı?

Meme estetiği operasyonlarının hemen hepsinde kesi işlemi yapıldığından yara izi kalmaktadır. Ancak kesiler gizlenebilecek şekilde yapılırsa dikkat çekmezler. Meme alt kıvrımında, meme ucu üzerine, kol altına vb. çeşitli yerlerden gizli kesiler yapılabilir. Bunlardan en fazla tercih edileni meme altındaki kıvrımdan olandır. Doğal kıvrıma uyumlu şekilde yapılması halinde yara izi görünmeyecek kadar az olabilir ve gizlenebilir. 

Meme büyütme, estetik amaçlar veya, fizyolojik gelişim bozukluğu, meme kayıplarında tercih edilen iyi sonuçları olan cerrahi yöntemdir,istanbul meme büyütme