Liposuction

Yağ Aldırma

liposuction Liposuction

Genetik nedenler ve hormonların da etkisi ile vücudumuzda yağlar farklı bölgelerde birikir. Yağların birikerek depolanmasının da etkisi ile rahatsız edici görüntü meydana gelir. Bu durumda liposuction yöntemi en doğru ve kesin sonucu verir.

Üst kollarda- bacaklarda, sırtta, bacak içleri, göğüs kafesi bölgesinde, yanaklarda, baldırlar, ayak bileklerinde, karın, bel, uyluklar, bel, kalçalarda (kaba etler), boyun- çene altında, diz çevresinde ve memelerde (özellikle erkeklerde) yağ birikmesine bağlı oluşan vücut şekil bozuklularında uygulamada etkili ve başarılı sonuçlar meydana getirmektedir.

Bazı durumlarda lipsuction uygulaması tek başına yeterli iken bazı durumlarda,yüz germe, karın germe, meme küçültme ile aynı anda uygulanması gerekebilir. Bu da yapılan muayeneler, vücut da ki yağ birikimine bağlı cilt sarkmalarının devamı olarak yapılması ile tamamlanmaktadır.

Liposuction uygulaması obezite tedavisi değildir. Kilo ve egzersizler sonrasında verilemeyen kilolar da etkilidir. Yağ aldırma işlemi genel anestezi ile yapılmaktadır. Bölgeye bağlı olarak 1 saat ile 2,5 saat sürebilmektedir. Ameliyat sonrası o geceyi hastanede geçirmeniz istenecektir.

Ameliyat sonrası vücudu saran korse giyinmeniz istenecek ortalama en az 1 hafta kadar korse ile kalmanız istenecektir. Ameliyat iyileşme süreci 1 hafta ile 1 ay sürmektedir. Ameliyat sonrası şişlikler oluşmakta ve zamanla doktorunuz da tavsiyeleri ile yok olmaktadır. Ameliyat kesisi küçük kesiler açılarak kanüller yardımıyla yağlar ulaşılmakta ve kanül ve vakumlar sayesinde yağların emilimi sağlanmaktadır.

Liposuction LiposuctionLiposuction Hakkında Merak Edilenler

1- Liposuction kimlere uygulanabilir?

Öncelikle belirtmeliyiz ki liposuction bir zayıflama yöntemi değildir.Yaptığınız spor ve diyete rağmen bazı bölgelerinizdeki biriken yağlar gitmiyorsa o zaman liposuction uygulanır. Örneğin, kilonuzdan memnunsunuz ancak bazı bölgelerinizde kıyafetlerinizden taşmalar oluyor (bel, basen gibi), işte bu bölgelere liposakşın uygulanabilir. Ayrıca yeni doğum yapmış anneler de liposuction için uygun adaylardır ancak bunun için ilk bir yılın bitmesi beklenir. Bu bir yılda hamilelikte alınan kiloların verilmesi beklenir. Geri kalan yağlı bölgelere müdahale yapılır.

2- Liposuction – yağ aldırma için uygun zaman nasıl belirlenir?

 • Kilonuz vücudunuz ile orantılı ise ancak bazı bölgelerde birikme varsa,
 • Son 6 aydır ya da daha uzun süredir aynı orandadır,
 • Deri tonusu ve elastikiyeti iyi olanlar,
 • Dirençli bölgelerde yağ birikmesi olanlar,
 • Ruhsal ve psikolojik sorunları olmayan kişiler,
 • Derisinde sarkma ve gevşeme olmayanlar

3- Liposuction’a karar vermeden önce;

Ameliyat için karar vermeden önce bu alanda tecrübeli bir cerrah ile görüşmelisiniz. İlk görüşmede doktorunuz sizi muayene edecek ve ameliyat öncesi ve sonrası bilgi verecektir. Şeker hastalığı, dolaşım bozukluğu, kalp, akciğer veya karaciğer hastalığı, sigara alışkanlığı, gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz komplikasyon oluşma riski artar. Belirli bir rahatsızlığınız varsa bunu mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız.

4- Liposuction Öncesi Hazırlık

 • Aspirin veya kanı sulandırıcı ilaçlar kullanmayın
 • Ameliyattan en az iki hafta önce sigarayı bırakın.
 • Ameliyat sonrası ulaşımda size yardımcı olacak birini ayarlayın.
 • Ameliyat sonrası ilk 24-72 saatte size refakat edecek birini belirleyin.
 • Evde kendinize rahat edebileceğiniz bir ortam hazırlayın.
 • Doktorunuza danışarak, ameliyat sonrası ödemi arttırmamak için düşük sodyum içeren yiyecekler hazırlayın.
 • Ameliyat günü rahat, çıkarılması kolay, önden düğmeli giysiler giyin. Makyaj yapmayın ve oje sürmeyin.