Lazerle Burun Estetiği

Lazer Rinoplasti

lazer-destekli-rinoplasti-291x300 Lazerle Burun Estetiği

Lazele Burun Estetiği

Estetik burun ameliyatı hastaları en çok memnun eden ameliyattır. Şişmansanız zayıflamanız mümkün, ama burnunuz kemerli, büyük, egri büyrü ise ameliyattan başka çareniz yok demektir.

Peki ama neden burun ameliyatı olmayı düşünen bir çok kişiden çok azı bunu yaptırma cesareti buluyor?

Cevabın para olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu ameliyatları SGK deslekliyor olmasına karşın, yani az bir fark ücreti ödeyerek bu ameliyatı yaptırabilecek bir çok aday ameliyattan korkuyor. Peki ama niye? Burundan çıkarılan metrelerce tampon, aylar süren şişlikler, morarma, ağrı,  gözlerin kan çanagına dönmesi, ikinci üçüncü ameliyatların gerekmesi…Şehir efsanesi olmuş bu mitlerden tüm rinoplasti adaylarıda korkuyorlar, haklılarda. Birkaç sene öncesine dek tüm bunları yakın çevremizde gözlemlemek mümkündü. Sizlere bu hafta estetik ve fonksiyonel burun ameliyatında vardığımız son noktayı aktarmak istiyorum. Çümkü burun ameliyatı benim en favori ameliyatım.

Ameliyatlı yada ameliyatsız rinoplasti işlemlerini daha kolay anlamanız için burun anatomisini size özetlemem gerek. Burun kabaca üçe ayrılır. İç kısmını örten bizin mukoza dediğimiz hava yolunu döşeyen yumuşak, kırmızı, etli kısımı. Bu iç örtü soluduğumuz havayı ısıtıp, nemlendirir. Oksijenin daha kolay emileceği nemli havanın ciğerlerimize hızlanarak akışını sağlar. Ayrıca koku duyusu bu iç tabakada yerleşiktir. Orta kısmı kemik ve kıkırdaktan oluşur. Bu sert kısım nefes alırken burnun büzüşmesini önlediğinden çok önemlidir. Soluduğumuz hava daha kaliteli havaya dönüşürken bu uzun kemik ve kıkırdak yapının içinde akarak hızlanır ve nemlenir. Bu bölüm deki kusurlar,eğrilikler yada kemer estetik kusur olarak dışarıdan belli olur. Son olarak bu iki yapıyı örten kas ve ciltten oluşan yumuşak doku örtüsü. Bir, iki milimetre olması gereken bu örtünün kalınlığı bazen 3mm den kalın olabilir. Bu durumda kemikler ince ve düzgün olsada burun kaba gözükür.

Rinoplastide çok önemli yenilikler var.Bunları size sırasıyla anlatacağım,

Üç boyutlu görüntüleme. Ameliyat öncesinde 3D vectral sistemlerle hastanın yüz fotoğrafları çekiliyor. Hastanın üç boyutlu görüntüsü üzerinde değişiklik yapılarak planlanan girişim hasta ile tartışılabiliyor. Burun ve yüzde planlanan işlemler önden, yandan, allttan ve üstten hastaya gösteriliyor ve hastanın yeni görüntüsünü tam ve eksiksiz algısı sağlanıyor. Bu yenilik sayesinde hasta istediklerini veya istemediklerini bize tam olarak anlatabiliyor. Bu çok önemli bir gelişme.

Lazer Rinoplasti: Bir kaç sene öncesine dek burun ameliyatlarında üç anatomik yapımızdan yalnızca mukozal iç örtü ve kemik, kıkırdak olan orta örtüyü işleyerek buruna şekil vermeye çalışıyorduk. Yani bazı hastalar için yüzde yetmişe müdahale edip yüzde yüz netice elde etmek istiyorduk. İstenen tam neticeyi elde etmek bazen imkansız oluyordu. Lazer rinoplasti sayesinde kaba cilt örtüsünü inceltmek mümkün. Ayrıca kırklı yaşlarda ameliyat sonrası oluşan küçülmüş yeni burun iskeletine bol gelen cilt örtüsü sorunu da lazer rinoplasti ile çözülür. Ameliyat anında cilt büzüştüren lazerler kullanılır ve bollaşamın ve sarkmanın önüne geçilir. Bence bu müthiş bir yenilik ve plastik cerrahiye güç katıyor. Ayrıca burun cildindeki lekeler, anormal damarlanma, pürtüklü benlerde başka, başka lazerlerin yardımıyla temizleniyor.

Ultrasonik kemik kesicilerin kullanımı: Bir sene öncesine dek kemik ve kıkırdaklar minik keski, çekiç ve törpülerle şekilleniyordu. Mini-mikro keski ve törpüler sık kullanılsa da kemik şekillenme aşaması ağrı ve kanamalı oluyordu.Şişlik ve morarma çok olabiliyordu. Yıllardır beyin cerrahi ve maksillofacial cerrahide kemik kesmek için kullanılan ultrasonik kemik kesiciler kısa sure once burun ameliyatlarına uyarlandı. Bir yıldır sık olarak kullandığım teknoloji sayesinde artık ameliyatlarımın çok daha başarılı olduğuna inanıyorum. Ameliyat acısız, sonrasında şişlik, morarma ve kanama ise nadiren ve çok kısa sürely oluyor. Üç,dört gün içinde plastik altel çıkıyor ve hasta işe dönüyor. Yani bir aylık süreci üç günde tamamlıyoruz. Teknolojiye teşekkür ediyorum. Hastalarım artık daha mutlular.

Ameliyatsız rinoplasti: Bu yeni kavram ameliyat gerektirmeyen ama yinede burun problemi yaşayan sessiz çoğunluk için bir seçenek. Düşük burun uçları, burun kanatlarındaki asimetriler, küçük eğrilikler, büyük kemerli burunlar gibi bir çok burun asimetri ve kusurları bu yeni yöntemle düzeliyor ve on dakikada ağrısız ve ameliyatsız rinoplasti işlemi gerçekleşiyor. Anestezi gerekmiyor. Bu teknikte Lazerler, kırışıklık açan maddeler, Botox ve askı dikişleri kombine ederek kullanıyoruz. Basit, ucuz ve geri dönüşlü olmaları hasta memnuniyetini arttırıyor.