Lazer Lipoliz

Lazer Lipo

huseyin_guner-lazer_lipoliz-slim_lipo-smart_lipo-212x300 Lazer Lipoliz

Lazer Lipoliz

Lazer  Destekli Vücüt Şekillendirme (Lazer Lipoliz)

FDA (United States Food and Drug Administration)  tarafından 2006 yılında onaylanmış, günümüzde şıkça kullanılan  ve istenmeyen yağları uzaklaştırmakta  kullanılan bir yöntemdir. Bu işlem için geliştirimiş lazerler yardımıyla bölgesel olarak istenmeyen yağlar eritilirken aynı zamanda cilt gereginleştirilir. Klasik liposuction yöntemlerindeki gibi cilt ve yağ dokusuna mekanik travma olmadan yağ hücrelerinin  yağ içeriği  hücre zarı açılarak ortaya çıkarılır. Açığa çıkarılan yağ içeriği ince bir kanülle dışarı emilebilir yada dışarı sağılabilir. İçeride kalan sıvılaşmış yağlar ise lenfatik sistamle emilerek kalıcı olarak ortadan kaldırılır.  Bu işlem sırasında hem ısınmaya bağlı olarak hemde derideki fibroblastlar uyarılaralarak aynı anda ve takip eden günlerde de devam eden  günlerde gerginleşme olur ve deri sarkması azalır.

Slimlipo, Smartlipo, Vaser Liposelection,Deep IR nedir 3 Deep RF, Ultrashape,Ulthera?

Bu cıhazların tamamı ve daha fazlası  kliniğimizde mevcuttur. Bunlar aslında cerrahi yöntem isimleri değildir. Laser lipoliz için kullanılan farklı laser teknolojilerinin  uygulanmasını sağlayan cihazların bazılarının isimleridir. Kullanım alanları birbirinden farklılıklar gösterir. Laser liploliz uygulanacak hastanın ihtiyaçlarına göre hangisinin kullanılacağına karar verilir. Bazı durumlarda kombine kullanımları gerekir.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Liposuction’un uygulandığı göbek, basen, bel, yüz, cinsel bölge üzeri,göğüsler gibi yağ fazlalığı olan hemen heme tüm alanlara uygulanabilir. Özellikle liposuction sonrası sarkması muhtemel kol içi, bacak içi ve gıdı bölgesi gibi alanlarda kullanılması uygundur. Bunun yanısıra erkeklerde jinekomasti (meme büyümesi) hastalığının tedavisinde etkin yöntemlerden biridir. Ayrıca daha önce liposuction uygulanmış, düzgün ve yeterli miktarda yağ alınamamış alanlardada etkin bir şekilde problemleri çözmek için kullanılabilir.

Lazer Lipoliz  Nasıl Uygulanır ve İşlem Sonrası Süreç Nasıldır?

Lokal anestezi altında bazen sedasyonla kombine edilerek uygulanır. Uygulanacak alanda gizlenebilecek bir bölgede ciltte 1-2mm lik bir ve ya iki delik açılır. Kontrol panelinden uygulanacak bölgeye uygun enerji miktarı ayarlanır ve fiberoptik kanül açılan delikten cilt altı yağlı dokuya ilerletilir. Laser ile yağ hücreleri eritilir. Yine aynı delikten eriyen yağlar emilir. Delikler emilebilir ince bir tek dikişle kapatılır. Kısa süreli olarak baskılı pansuman yapılır. İşlem sonrası lokal anestezik ve serum 6-12 saat hafifçe sızar. Genellikle işlemden sonra ilk 6-8 saat ağrı beklenmez. Bu süreden sonra  ağızdan alınan basit bir ağrı kesici ile geçen hafif bir ağrı başlayabilir. Hastalar  genelde bir-bir buçuk gün içinde sosyal hayatlarına geri dönerler. Bu yöntemde hasta toleransının ve memnuniyetinin yüksek ve iyileşme sürecinin kısa olduğu rapor edilmiştir.

Lazer Lipoliz Güvenli Midir?

Bu yöntemin güvenliği FDA tarafından onaylanmıştır.

Lazer Lipoliz Uygulaması  Ne Kadar Sürer?

Yüz ve gıdı bölgesi yaklaşık 45 dakika sürerekn daha büyük alanlar göbek basen gibi  bir saat kadar sürebilir.

Etkileri Ne Zaman Ortaya Çıkar Kalıcı Mıdır?

Uygulama sonrası etkinin yarısı yaklaşık olarak görülür.Yapılan çalışmalarda aspirasyon uygulanan vaklarda 1-2 ay  içinde  nihai sonucun ortaya çıktığı bildirilmektedir [4].Etkiler kalıcıdır. Yapılan  MR (Manyetik resorans ) görüntüleme ve “3D photograpy” ( 3 boyutlu fotoğraflama) yöntemleriyle hacimsel azalma bilimsel olarak gösterilmiştir.

Lazer Lipoliz Kimlere Yapılmaz?

Tüm tıbbi uygulamalar için geçerli olmak üzere, ciddi kalp problemleri olan, hipertansiyon, diyabet, kanama bozuklukları olan ve ya hamilelerde  hastayı takip ve tedavi eden hekimlerin görüşleri ve gerekli önlemler alınmadan yapılmamalıdır.

Klasik Liposuctiona Üstünlükleri Nelerdir?

Kanama, ağrı ve morarmanın daha az olması, işlem sonrası deri sarkmalarının azalması ve ya olmaması, cildin sıkılaşması, hasta toleransının yüksek olması iyileşme sürecinin kısa olması ve revizyon ihtiyacının çok az olması bilimsel yayınlarda belitilen temel üstünlükleridir. Ayrıca bildirilmiş sistemik yan etkisinin olmaması bir diğer önemli yanıdır.

İstenmeyen Etkileri Nelerdir?

Bir öğrenme eğrisi gerektirmesi, çok geniş alanlarda tek başına yeterli olmayabilmesi, ve uygun olmayan düşük enerji miktarları uygulandığında yeterli miktarda erime sağlamaması, çok yüksek enerji uygulandığında ise ciltte termal hasar oluşturabilmesi ise istenmeyen etkileridir.

Slım Lıpo
Vaser Liposuction
Smart Lıpo