Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kulaklarda sıklıkla yaşanılan kepçe kulak şekil bozukluğudur. Kulağın olması gereken açısından daha ayrık ve çık durmasına kepçe kulak denilmektedir. Çoğunlukla çocukluk dönemlerinde görülmeye başlar.

Kulaklarımızın anatomik bir yapısı vardır. Anatomik yapılar da aksaklık ve anomali var ise kulaklarda şekil bozuklukları izlenmektedir. Gelişim döneminde çocuklar, kendi vücudunu algılayarak diğer insanlarla karşılaştırma içerisine  girer. Kepçe kulak sorunu var ise kişide psikolojik olarak rahatsızlık oluşabilir.

Kulak estetiği cerrahi bir müdahaledir. Kulak estetiği ameliyatı yaş çocuklarda yada yetişkinlerde uygulanabilmektedir. Çocuklarda operasyon yapılacağı zaman kendileri istekli olurlarsa ameliyat süreci ve sonrasında, pansuman sürecinde çok rahat ve sıkıntısız atlatılabilecek bir dönemdir. Çocuklarda genel anestezi uygulanarak yapılan yöntem yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılabilmektedir. 7 yaşından itibaren çocuğu sosyolojik, psikolojik etkileyebileceğinden bu yaşlarda ameliyatı önermekteyiz.

Kepçe kulak ameliyatları, kıkırdaktan kulak arkasına yapılan müdahaledir. Kulak estetiği ameliyatlarında başarı oranları oldukça yüksektir. Bu ameliyatlar muhakkak plastik cerrahi uzmanları tarafından ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Ameliyat izleri kulak arkasında kaldığından kimse fark etmeyecektir. İşlevsel olarak duymamızı, yüz estetiği açısından da yüze uyumluluğu dengeler.

Kulak kıvrımlarının küçük olması, anne karnındaki duruşuna bağlı olarak şekil bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Hastalarda yaş dikkate alınmalıdır. Kepçe kulak ameliyatları ortala 1,5-2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası kulaklarla kepçe kulak ameliyatları sonrası  bandaj takılmaktadır. Ameliyattan sonra kulaklarda şişlik izlenmektedir. Kepçe kulak estetiği sonrası ortalama 3 ay  yatış, duruş şekillerine dikkat etmeli ve darbelerden uzak durmanız gerekmektedir. Dikkatli olmanız sonrasında komplikasyon yaşamanızı engeller. Dikkatli olmadığınız taktirde ameliyat dikişleriniz hasar alabilir.Kepçe kulak ameliyatları uygulanacak tekniğe göre süresi değişebilmektedir. Kulak kepçesinin kıvrımlarını koruyabilmek için kıkırdak inceltilmektedir. Dikiş izi kulak arkasına gizlenmektedir.  Kulak estetiği ameliyatın sonrasında hasta eve dönebilir, hastanede yatış gerektirmez.  Ortalama 3 veya 10 gün arasında kulak da basınç sağlayabilmek için bandaj yapılmaktadır. Klasik yöntem genellikle herkes de uygun olabilirken iple askı tekniği her hasta ile uyumlu olmayabilir.

Kulak Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz

 

  • Kepçe Kulak sorununun ameliyatsız çözümü var mıdır?

Çocuklarda kepçe kulak, doğumdan hemen sonra fark edilirse ameliyatsız çözüm bulmak mümkün olabilmektedir. Plastik cerrah kontrolü ile günlük uygulanan kulak bandajı ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi sonrası düzelme sağlanır ve kepçe kulak sorunu tekrar etmez.

 

  • Kulak estetiği ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Kulak estetiği küçük yaşlardan itibaren uygulanabilen bir ameliyattır. İlkokul çağındaki çocuklara dahi uygulanabilmektedir. Bunun asıl sebebi kepçe kulak sorununun psikolojik sorunlara sebep olabilmesidir.

 

  • Kulak estetiği ameliyatında anestezi uygulanıyor mu?

Kulak estetiği operasyonlarında çocuklarda genel anestezi, yetişkinlerde sedasyon yada lokal anestezi uygulanmaktadır.

 

  • Ameliyat nasıl yapılıyor?

Burada yapılan temel olarak kulak şeklinin değiştirilmesidir. Kulak hafif bir açı ile saçlı deriden ayrılır ve kulakta olması gereken kıvrımlar oluşturulur. Kulak ameliyatı için çeşitli teknikler bulunmaktadır ancak temelde bu yöntem kullanılmaktadır.

 

  • Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Genellikle ameliyat günü eve dönülebilmektedir.3-4 gün sonra sargıları açarak normal hayata geri dönülebilir.