Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak deformitesi kulağın doğuştan tek yada çift taraflı olarak kafatasından geniş bir açıyla ayrılması ve kıvrımlarının olmamasıdır. Aslında doğumsal kulak anomalileri sıktır. Kepçe kulak bunların içinde en sık görülenidir. Diğer sık anomaliler kulak önünde fazladan bir çıkıntı olması yani aksesuar bir kulak çıkıntısının olması, kulağın kepçesinin büzülmüş ve sıkışmış olması yani “constricted ear” deformitesi, yada kulağın hiç olmamasıdır.

Hiç oluşmamış kulaklara bazen işitme sorunları da eşlik edebilir. Bu problemlerin hepsi doğumsal bozukluklardır. Bu başlık altında kepçe kulak deformitesininden bahsedeceğiz. Bu deformite kulağın doğuştan tek yada çift taraflı olarak kafatasından geniş bir açıyla ayrılması ve kıvrımlarının olmamasıdır.
Aslında doğumsal kulak anomalileri sıktır. Kepçe kulak bunların içinde en sık görülenidir. Diğer sık anomaliler kulak önünde fazladan bir çıkıntı olması yani aksesuar bir kulak çıkıntısının olması, kulağın kepçesinin büzülmüş ve sıkışmış olması yani “constricted ear” deformitesi, yada kulağın hiç olmamasıdır. Hiç oluşmamış kulaklara bazen işitme sorunları da eşlik edebilir. Bu problemlerin hepsi doğumsal bozukluklardır.

Çocuklar ilkokul çağında bu problemden çok rahatsız olabilirler. Bazen kepçe kulaklı çocuklar arkadaşları arasında alay konusu da olabilir. Aileler kepçe kulaklı çocukların okuldaki bu durumunu yakından takip etmelidir. Bir psikolojik travma gelişmeden cerrahi tedavi için uzman görüşü alınmalıdır. Kepçe kulak “olması gerekenden daha büyük kulak” olarak algılanır. Kepçe kulakları olan bir insan ile normal kulakları olan bir insanın çoğunlukla kulak büyüklüğü aynıdır. Sorun sadece kulak kıkırdaklarının şekli ile ilgilidir. Kulak kıvrımları tek taraflı, ya da çift taraflı oluşmamıştır.

Kepçe Kulaklarda Problem Nedir ?

Kepçe kulaklı hastalarda: Kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniş olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu daha da belirgindir. Kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak dümdüz gözükür.

Kepçe Kulakların Ameliyat Dışı Çözümleri Var mı?

Evet kepçe kulaklı çocuklar doğumdan hemen sonra fark edilirlerse bu mümkündür. Bir plastik cerrah denetiminde bu bebekler 2-3 ay aileleri tarafından günlük uygulanan kulak bandajıyla tedavi edilebilirler. Bu tedavi sonrasında düzelen kulaklar bir daha eskisi gibi kepçeleşmezler.

Bu Ameliyat En Erken Kaç Yaşında Yapılabilir?

Bu en küçük yaşta yapabildiğimiz estetik ameliyat. İlkokul çağında bile kulak estetiği ameliyatı yapılabilir. Bunun sebebi de psikolojik olarak çocukları bazen kepçe kulaklı olmaktan çok etkilenmeleridir. Bu operasyondan önce çocuklarla çok iyi konuşmak ve bilgi vermek gerekir.

Narkoz Almak Gerekli midir ?

Ameliyat erişkinlerde, lokal anestezi ve sedasyon (yarı uyku hali) anestezisi ile yapılır. Çocuklarda genel anestezi (narkoz) tercih edilmektedir. Ameliyathane ortamı tercih edilmelidir. Kepçe kulak ameliyatında yapılan temelde kulak şeklini değiştirmek. Böylece kulak saçlı deriden hafif biraçıyla ayrılacak kadar açık bir hale getirilir ve üzerindeki eksik olan kıvrımlar oluşturulur.

 

Ameliyat Nasıl Yapılıyor?

Kulak estetiği ameliyatı için kullanılan bir çok teknik mevcut olup hepsinde hedef aynıdır. Farklılıklar çoğu zaman başarıyı etkilemese de cerrahın tecrübesi ve hastanın deformasyonunun derecesi sonucu etkiler. Bazı tekniklerde tam kulak arkasında bir kesi yapılıyorken, diğerlerinde kulak önünden kesiler tercih ediliyor. Kulak arkasında iz daha kolay gizlenirken, kulak ön yüzünden yapılan ameliyatlarda cerrahi işlem daha kolay uygulanabilir. Yani ikisinin de avantaj ve dezavantajları var. Kepçe kulak nedeniyle başvuran hastalarımızın yaklaşık yarısında problem sadece kıvrımların az olması şeklindedir. Yani kulak ile saçlı deri arasındaki açılanma normaldir. Bu hastalarda “modifiye kaye” yöntemini kullanılabilir. Bu yöntem sırasında ciltte geniş kesi yapılmadan iğne  delikleri açılmaktadır. İşlem bu deliklerden gerçekleşmektedir.

Kesisiz ve Tenişçi Bandajsız Kepçe Kulak Ameliyatı Mümkün mü?

Evet mümkün. Ben  hastalarımın çoğunda kulak arkasında açtığım birkaç iğne deliğinden  geçirilen iplikler yardımıyla kulak kepçesini şekillendirerek kepçe kulak ameliyatını gerçekleştiriyorum.  Ameliyat sonrası ten rengi fark edilmeyen bantla birkaç adet bant kullanıyorum. Bu bantları da ameliyat sonrası 2.-3.  gün alıyorum.

Ne Zaman İyileşebilirim?

Hastaların çoğu ameliyat günü akşam evlerine giderler. 2-4 gün sonra  bantlar açılıp yıkanabilirler ve aktif sosyal hayatlarına geri dönebilirler.