Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe

karın-germe Karın germe ameliyatıKarın germe ameliyatı, diğer adı ile Abdominoplasti ameliyatı, genelde hamilelik, aşırı kilo alıp verme ile karın kaslarının esnemesi , çatlaması, derinin sarkması ile oluşmakta ve bu da istenmeyen görüntüler yaratmaktadır.  Karın germe operasyonu esnasında birikmiş yağların da düzeltilmesi için  liposuction ile aynı anda karın germe işlemi yapılmakta ve daha düzgün sonuçlar elde edilmektedir. Genel anestezi altında ,estetik cerrahi uzmanı ile hastane ortamında uygulanmalıdır. Karın germe ameliyatı esnasında cilt gerilerek fazla olan deri çıkarılır.

Hasta da şikayet ve beklentiler, plastik cerrahın muayenesi sonucu sizin için uygun olan ameliyatın karar vermesi sonrası verdiğiniz netice sonrası fayda sağlayacaktır. Karın germe uygulaması , uygulanacak bölgenin genişliğine bağlı olarak sezeryan izi ve ya biraz daha geniş iz oluşmakta ameliyat izi silikleşmesi belli bir süreç ortalama 1-3 ay kadar sürebilmektedir.Ameliyatın hemen sonrasında vücut da ödem , gerginlik hissi, şişlik ve ağrı olabilmektedir. Ameliyat sonrası ağrı kesici takviyeleri ile ağrı hafifleştirilmektedir. Karın içi hacminin küçülmesi nedeni ile 2-3 hafta az ve sık aralıklar yemek yenilmelidir.

Ameliyat izi ; ameliyat kesisine bağlı olarak en erken 1 hafta sonrasında alınabilir. Ameliyat sonrası karın duvarındaki yapışma sağlanması için, Ortalama 1 ay süre ile korse giydirilmektedir. 1 hafta ile 10 gün sonrasında fiziksel aktivitelerinize doktorunuz tavsiyeleri ile başlayabilirsiniz. Ameliyat öncesi ve sonrası süreç de sizden istenilen tedaviye uymanızın komplikasyonsuz başarılı neticeler için çok faydalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Hakkında Merak Ettikleriniz

 

  • Karın germe nasıl bir işlemdir?

 

Karın germe sarkma meydana gelmiş bölgedeki deri tabakasının gerilmesi işlemidir. Karın germe bir zayıflama yöntemi değildir.

 

  • Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

karin-germe-ameliyatı-298x300 Karın germe ameliyatıKarın germe, istenilen kiloya gelindiğinde tercih edilmesi gereken bir operasyondur. Kişi halen fazla kilolarından şikayetçi ise ve kilo vermeyi düşünüyorsa öncelikle istediği kiloya gelmelidir. Karın germe ameliyatı tam karın germe ve kısmi (mini) karın germe olmak üzere iki şekilde yapılır. Tam karın germe ameliyatında karın bölgesinin tamamına müdahale edilirken, kısmi karın germede sadece istenilen bölgeye müdahale edilir.

 

  • Karın Germe Ameliyatı için uygun adaylar kimlerdir?

 

Karın germe operasyonunu yaptırabilmeniz için karın bölgenizde sarkma, gevşeme gibi durumlar olması gerekir. Bu durumların sebepleri arasında doğum yapmak, aşırı kilo alıp vermek, spor ve egzersiz yapmamak yer alır.

 

  • Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gerekenler

 

Karın germe cerrahi bir müdahaledir. Ameliyat öncesi doktorunuzu sizi detaylı bir şekilde muayene etmesi gerekir. Bununla birlikte her konuda üzerine basarak durduğumuz bir konu var ki sigara. Ameliyat öncesi sigara kullanımı bırakılmalıdır. Sigara hem ameliyat sürecini hem de sonrasında iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Kan sulandırıcı ilaçlar ve E vitamini de ameliyat öncesi kullanılmamalıdır.

 

  • Ameliyat günü ve süreci nasıldır?

 

Yaklaşık olarak 3 ila 5 saat arasında sürecek olan karın germe ameliyatı için hastaneye gelirken öncelikle rahat kıyafetler giymeli, makyaj yapmamalı, oje sürmemelisiniz. Sizin için belirlenecek olan zamanda hastanede olmalı ve yatış işlemlerinizi yaptırmalısınız.

Ameliyat esnasında genel anestezi uygulanır. Genellikle karın boyunca kalçadan diğer kalçaya kadar olan bölgede kesi açılır,fazla deri alındıktan sonra operasyon tamamlanır.

Ameliyat sonrası şişlik ve ağrı olacaktır. ancak ağrılarınız için gerekli ağrı kesiciler doktorunuz tarafından size verilecektir. Tamamen iyileşmeniz birkaç ay sürse de 4 hafta sonunda dikişleriniz alınır. Ameliyat izi ise 9 ay ile 12 ay arasında bir süreçte düzleşecektir.