Burun Estetiği

Estetik Burun Ameliyatı

burun-estetiği-300x292 Burun Estetiği

Burun estetiği estetik ameliyatlar arasında dünyada da ilk sıralarda yer almaktadır. Yüz bölgesi en çok dikkat ettiğimiz ve önemle takıldığımız bir bölgedir. Burun şekil bozukluğu ameliyatları yüz tamamlayıcı ameliyatların başında gelir ve sıklıkla tercih edilir.

Rinoplasti ameliyatları uygulanacak kişilerde; burun büyüklüğü yüz yapısına göre burun büyük ise, burun sırtında çıkıntı veya çöküntü varsa, burun delikleri büyük veya asimetrik ise, burunda eğrilik var ise, burun ucunda düşüklük var ise, burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Ameliyat kararınızı verdiyseniz, Plastik cerrahi uzmanına başvurup gerekli muayeneler olunmalı ameliyatınız hakkındaki sorularınızı sorarak ameliyat kararınızı netleştirmelisiniz.

Ameliyat burun şekline göre yaklaşık 2-3 saat kadar sürmekte ve genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat günü hafif ağrılı olabilir. Fakat 2-3 gün den sonra daha rahat edeceksiniz 1 hafta sonrasında burun şeklini sağlayacak olan bandajlarda çıkarıldığında çok daha rahat olacaksınız.

Burun ve çevresinde ödem ve şişlikler zamanla azalacak ortalama 3-6 ay arasında tam şeklini almaktadır. Estetik Burun ameliyatı 10 yıl öncesine göre çok daha kolay olmakta ve hastalar bu süreci kolay bir şekilde atlatmaktadır. Önceki yıllarda burun içine ameliyat sonrası kanama veya sızıntı olabileceğinden konulan tamponlar ameliyatın en zor süreci idi. Fakat artık bu tamponlar kullanılmıyor Bunun yerine ameliyat sonrası burun içine slikon yapraklar konuluyor Bunlar ertesi gün çok rahat bir şekilde çıkarılıyor.

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

1- Burun ameliyatı için uygun yaş nedir?

Doğumsal bir sorun ya da sonradan edinilen yaralanma ve sağlık sorunları dışında kişinin ruhsal ve fiziksel gelişimini tamamlamış olması beklenir. Bu sebeple acil bir durum olmadıkça 18 yaş alt sınır olarak kabul edilir.

2- Burun estetiği öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Burun ameliyatı öncesi doktorunuz ile burnunuzun şu anki durumundan, rahatsızlık duyduğunuz konudan bahsetmelisiniz. Burun ameliyatını sağlık sorununuz için mi yoksa estetik görünüm için mi tercih ettiğinizi bununla birlikte ameliyat sonrası beklentilerinizi açıkça belirtmelisiniz. Burnunuz çeşitli açılardan fotoğraflanarak ameliyat sonrası görüntüsü bilgisayar yardımı ile elde edilir ve sizinle paylaşılır. Böylece siz de geçireceğiniz burun ameliyatı sonrası alacağınız sonucu önceden görmüş olursunuz.

Bunların yanı sıra hastanın nefes alma problemi varsa endoskopik cihazlarla burun içi yapıları, sinüsler, sinüzit, burun eti gibi sorunlar detaylı şekilde incelenir. Herhangi bir problem varsa operasyon sırasında gerekli müdahale yapılır.

3- Estettik burun ameliyatı hemen öncesi nelere dikkat etmek gerekir?

  • Kan sulandırıcı etkisi olan aspirin vb. ilaçların kullanılmaması gerekir.
  • Devamlı kullandığınız bir ilacınız varsa bunu mutlaka önceden doktorunuza bildirin. İlacı kesip kesmeyeceğinize doktorunuz karar verecektir.
  • Sigara ameliyat öncesi ve sonrası bir süre bırakılmalıdır. Özellikle ameliyat sonrası iyileşmenin gecikmesine sebep olduğu bilinen bir gerçektir.
  • Ameliyat günü makyaj yapılmamalı, oje sürülmemeli, takı takılmamalıdır. Mümkün olduğunca rahat kıyafetler giyilmelidir.
  • Ameliyattan en az 1-2 saat önce hastanede olunması uygun olur.
  • Operasyon öncesi en az 6 saat herhangi bir şey yenilip içilmemelidir.
  • Ameliyat sonrası yanınızda olacak ve size refakat edecek kişiyi ameliyat öncesi mutlaka belirlemelisiniz.

4- Burun ameliyatında hangi teknikler kullanılıyor?

Estetik burun ameliyatında açık ve kapalı olmak üzere iki teknik uygulanır. Hastaların büyük bir oranı yaklaşık %90’ı kapalı burun  ameliyatı tekniği ile ameliyat edilmektedir. Kapalı tekniğin (rinoplasti) daha çok tercih edilmesinin sebebi burun ucunda kesi yapılmadığı için ameliyat sonrası iz kalmamasıdır. Rinoplasti ile kıkırdak, yumuşak doku ve kemik yeniden şekillendirilir. Burun ucunda düşüklük, yükseklik, burunda eğiklik, burun sırtında çıkıntı olması gibi durumlar giderilir.

Buruna istenilen şekil verildikten sonra özel bantlar yapıştırılır ve ortalama 1 hafta kalacak bir atel yerleştirilir. Tampon kullanılmamaktadır. Hasta nefes alma sorunu yaşıyor ise ince bir silikon tabaka konulabilir, bu tabakada 1. haftada acısız, ağrısız olarak çıkartılır.

5- Operasyonda hangi anestezi yöntemi kullanılmaktadır?

Burun operasyonları kritik ve önemli bir ameliyat olması sebebiyle genel anestezi altında uygulanır.

6- Ameliyat süresi ne kadardır?

Burun ameliyatı süresi hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 2,5-3 saat civarı süren operasyonlarda yapılan işleme göre süre uzamaktadır. Örneğin kişinin hem nefes alma zorluğu çektiği hem de şekil verileceği bir operasyon sadece şekil verilecek operasyonlardan daha uzun sürmektedir.

7- Ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Yapılan operasyonun durumuna göre kişi aynı gün taburcu edilebileceği gibi bir gece hastanede gözetim altında da tutulabilir. Ameliyat sonra yüze özel bir maske uygulanır. Bu sayede yüzde hissedilecek ağrı, morluk, şişlik gibi durumlar en aza indirgenir. Ameliyat sonrası hastanın ilk bir hafta yüksek yastıkta yatması tavsiye edilir. Bu sayede şişlikler hızla inecektir. Ayrıca ameliyat sonrası ilk 2 gün ödem ve şişlik daha fazla olacaktır. Bu normaldir. Bu süreç kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de genellikle böyledir.

Operasyondan 5 gün sonra bantlar alınır ve 7. günün sonunda büyük oranda günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Ameliyat sonrası bir süre burun ucunda hissizlik olması ya da sürekli akıyormuş hissi olması da normaldir. Bu durum da ameliyatınızı takiben 8-10 hafta içerisinde yavaş yavaş azalarak tamamen geçecektir.

8- Ameliyat sonrası gözlük veya lens kullanımı sorun olur mu?

Eğer gözlük ya da lens kullanıyorsanız bu konuda oldukça dikkatli olmalısınız. Lens kullanımı için ameliyattan sonra en az 3 gün geçmeli, hafif gözlükler için 1 ay, ağır çerçeveli gözlükler içinse en az 3 ay beklenmelidir. Aksi halde burun şeklinde bozulmalar meydana gelebileceği gibi burunda düşme de meydana gelebilir.

9- Burun ameliyatı sonrası burunda tıkanıklık normal midir?

Hasta nefes alma problemi çekmiş ve bu sebeple burun etlerine müdahale yapılmış ise  ameliyat sonrası burun tıkanıklığı olmaktadır. Bu durumun düzelmesi yaklaşık olarak 2 ay sürmektedir. Bu tıkanıklığın oluşma sebebi müdahale edilen bölgede şişlik meydana gelmesi ve kabuk bağlamasıdır.

10- Ameliyat sonrası istenilen sonuç için ne kadar beklenmeli?

Burun estetiği uzun ve nazik bir süreçtir. Özellikle ameliyat sonrası bakım ve dikkat önemlidir. Operasyon sonrası burun istenilen şeklini 6 ay hatta 1 yıl kadar süre sonra alır. Ancak 3. hafta sonra az çok yeni burnunuzun şeklini görmeye başlarsınız.