Burun Estetiği

Estetik Burun Ameliyatı

burun-estetiği-e1483570958226-300x292 Burun Estetiği

Yıllar boyunca güzellik kavramı birçok sanatçı ve bilim adamının ilgisini çekmiş ve birçok araştırma sonucu tabiattaki güzellik kavramını yaratan altın orantı (1,618) ortaya çıkmıştır. Vücudumuz ve yüzümüz bu altın orantıya göre dizayn edilmiştir. Yine araştırmalar sonucu güzel bir yüz için bir çok açı ve orantılar tespit edilmiştir. Örneğin alın, burun, çenenin birbirine oranları, bunların birbiriyle ve yüz hatlarıyla yaptıkları açılar, gözlerin ve kaşların konumu ve yatay düzlem ile olan açıları gibi bir çok ölçülebilir değer belirlenmiştir. Yine bu araştırmalar göstermiştir ki, güzel bir yüz için bu ölçümlerin değeri ırktan ırka değişmemektedir. Burun ise yüzün tam ortasında yer aldığından yüzdeki oranların ve simetrinin belirlenmesinde en önemli yapıların başında gelmektedir. Bu yüzden  estetik burun operasyonu en sık uyguladığımız estetik cerrahi işlemlerden biridir. Estetik burun operasyonu ile burun boyutunuz artırılabilir, azaltılabilir, büyük burun delikleri küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burnun alın ve dudak ile yaptığı açılar düzeltilebilir. Bu işlem sırasında nefes problemine neden olan kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilebilir.

Estetik burun operasyonu görünüşünüzü daha güzel hale getirir, özgüveninizi artırır. Operasyon sonrası toplum içindeki yeriniz ya da çevrenizdekilerin size davranışı değişebilir ama bu daha çok sizin artmış özgüveninize bağlıdır. Her hastamın, estetik burun operasyonundan ne beklediğini tam olarak anlayabilmek için en az 1 saat konuşuyorum. Kişilerin beklentileri gerçekçi olmalıdır. Burnun yüzün harmonisini bozduğu kişilerde bu operasyon uygulanır, boyut ve açılar değiştirilerek burun yüze daha uyumlu hale getirilir. Estetiğin temel iki kuralı olan “oran ve simetri” yi bozan şekil bozuklukları bu operasyonda düzeltilebilir. Burun operasyonun sonrasında kişilerin bakışı, havası, gülüşü daha estetik hale gelir. Uzun burunlu kişilerde gençleşme illüzyonuna neden olur. Burun içerisindeki eğrilikler burnun dışında da eğrilik oluşumuna neden olabiliyor. İçerideki eğriliği düzeltmeden burnun dışındaki eğriliklerin düzeltilmesi mümkün değildir. Burun bütündür ve bu yaklaşımla hem nefes problemleri hem de estetik kusurlar düzeltilmiş olur. Estetik burun operasyonu olacak kişi 14-16 yaşını geçmiş ve kendi kararlarını verebiliyor olmalıdır.

Ameliyatlı yada ameliyatsız rinoplasti işlemlerini daha kolay anlamanız için burun anatomisini size özetlemem gerek. Burun kabaca üçe ayrılır. İç kısmını örten bizin mukoza dediğimiz hava yolunu döşeyen yumuşak, kırmızı, etli kısımı. Bu iç örtü soluduğumuz havayı ısıtıp, nemlendirir. Oksijenin daha kolay emileceği nemli havanın ciğerlerimize hızlanarak akışını sağlar. Ayrıca koku duyusu bu iç tabakada yerleşiktir. Orta kısmı kemik ve kıkırdaktan oluşur. Bu sert kısım nefes alırken burnun büzüşmesini önlediğinden çok önemlidir. Soluduğumuz hava daha kaliteli havaya dönüşürken bu uzun kemik ve kıkırdak yapının içinde akarak hızlanır ve nemlenir. Bu bölüm deki kusurlar,eğrilikler yada kemer estetik kusur olarak dışarıdan belli olur.Son olarak bu iki yapıyı örten kas ve ciltten oluşan yumuşak doku örtüsü. Bir, iki milimetre olması gereken bu örtünün kalınlığı bazen 3mm den kalın olabilir. Bu durumda kemikler ince ve düzgün olsada burun kaba gözükür.

Detaylı bilgi ve ücretsiz muayene için iletişime geçin.