Botoks

Botox Uygulamaları

botoks-uygulama Botoks

Botoks

Yaşlanma belirtileri ve kırışıklık tedavisi denildiğinde en etkili uygulamalardan biridir botoks. Kaşımızı çattığımızda oluşan izden alındaki kırışıklıklara boyun ve dekolte bölgesindeki yaşlanma belirtilerine kadar oluşan birçok ince çizgi ve sarkma zaman içinde kalıcı kale geliyor. Bunun önüne geçmenin yolu ise botox’tan geçiyor. Cildimiz hayatımız boyunca oldukça fazla dış etkilere maruz kalıyor ve yıpranıyor. Kışın soğuktan yazın güneşten sürekli zarar görüyor. Bu sebeple en fazla korumamız geren organımız cildimizdir. Zaman içinde sarkmalar ve çizgilerin meydana geldiği cildimize bu izler daha da derinleşmeden ve kalıcı hale gelmeden müdahale etmemiz gerekiyor.

Botoks en fazla yüz bölgemizdeki ince çizgiler için uygulanmaktadır. Cildimiz sürekli kendini yenilemektedir ancak ilerleyen yaş ile birlikte yenileme hızı da düşmektedir. Mimik kaslarımızda belirgin çizgiler oluşmaya başlar. Bu noktada botox uygulaması yapılır ve ilgili bölgedeki çizgiler geçici süreyle de olsa giderilir. Bununla birlikte bu uygulama terleme tedavisinde de etkili olarak kullanılmaktadır. Aşırı derecede alın, el, ayak ve kol altı terlemesi olanlar botoks uygulaması ile bu sorunlarından kurtulabilirler.

 

Botox Hakkında Merak Ettikleriniz:

1- Botoks Nedir?
Sanılanın aksine yılan zehri yada başka bir hayvanın zehri değildir. Aslında yıllardır kullanılan ve bakteri toksinlerinin işlenmesiyle elde edilen bir ilaçtır. uygulamasında önemli olan uygun dozajın uygulanmasıdır. Gereğinden az ya da fazla dozaj istenmeyen sonuçlara (şaşkın ifade gibi) sebep olabilmektedir. Botoks, mimik kaslarının gücünü azaltan düşük dozda kullanılan bir ilaçtır. Bu sebeple alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

2- Kimlere Uygulanır?

30 yaş ve üstü kişilere ilk yaşlanma belirtileri için ya da ileri yaş grubunda derin kırışıklıklar için uygulanmaktadır. Kasları zayıf çalışan kişilere ve daha önce göz kapağı ya da alın ameliyatı olan hastalara botoks uygulanmamaktadır.

3- Uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

botoks Botoks

Botoks

Uygulama sonrası hasta hemen sosyal hayatına geri dönebilir. Herhangi bir his kaybına gerek duyulmaz. Günlük işlerinizle ilgilenebilirsiniz. Uygulama etkisini 4. gün göstermeye başlar ve en iyi sonuç 2. veya 3. haftadan sonra görülür.

4- Hangi sorunlara çözüm oluyor?

Mimik kaslarının hareketleri sonucu ortaya çıkan çizgilerin giderilmesinde (bunlar kaş arası, alın bölgesi, dudaklar, dudak kenarı, boyun çizgileri gibi bölgeler olabilir.), terleme tedavisinde, migren ağrılarında kullanılabilmektedir.

5- Uygulanan bölgede şişlikler meydana gelir mi?

Bir dolgu malzemesi olmadığı için herhangi bir şişliğe sebep olmaz. Daha önce de belirttiğimiz gibi botoks, uygulanan bölgedeki mimik kaslarının gevşemesi ve hareketsiz kalmasıdır.

6- Nasıl uygulanır?

Temel olarak botoks bir enjeksiyon işlemidir. Botoks ilacı uygulama yapılacak bölgeye enjekte edilir. Uygulama sürecinde lokal anestezi kullanılır. İnce uçlu iğneler yardımıyla uygulama gerçekleştirilir.

7- Herkes  yapabilir mi?

Tabiki hayır. Uygulamayı, estetik cerrahlar, medikal uzmanlar ya da dermatologlar tarafından yapılabilir. Uygulamayı yapacak kişinin alanında uzman olması beklenir. Sonucun başarılı olması uygulamayı yapacak cerrahın tecrübesi ile doğru orantılıdır. Kasların çalışma yönü, yüz anatomisi gibi konulara hakim olmalıdır.

8- Etkisini hemen gösterir mi?

Uygulamayı takip eden ikinci günden itibaren yavaş yavaş etkiler görülmeye başlanır. Bu süre kişiden kişiye ve kullanılan ilaca bağlı olmasıyla birlikte 8-10 gün sonucunda tam etkiyi görürsünüz.

9- Yan etkisi var mıdır?

Botoks uzun yıllardır kullanılan bir ilaç. Aslında tedavi amaçlı kullanılıyor ve henüz tespit edilen bir yan etkisi görülmemiştir. Tedavi amaçlı kullanılan botoks, çok daha yüksek dozajlarda uygulanmaktadır.

10- Etkisi ne kadar sürmektedir?

Bu süreçte kişinin yapısıyla alakalıdır ancak genellikle 4-6 kadar bir etki süresi vardır. Kişinin yaşlanma hızına ve yaşına bağlı olarak bu süre daha kısa sürebileceği gibi daha uzun sürdüğü de oluyor. İşlemin etkisi geçtiğinde uygulama yapılan bölge botoks uygulanmadan önceki halini alır. Ancak aynı bölgeye sürekli uygulama yapıldığında 6-7 uygulamadan sonra dana uzun süre kalıcı olduğunu görüyoruz. Bu aşamada hekiminizin önereceği dermakozmetik ürünleri kullanmanız da bu süreci uzatacaktır.

11- Uygulama için yaş sınırı var mıdır?

18 yaş altındaki kişilere botoks uygulaması yapmıyoruz. Bunun dışında 18-65 yaş aralığındaki herkes yüzünde mimik çizgisi varsa botoks yaptırabilir.

12- Riskleri var mıdır?

Geçici olmakla birlikte his kaybı, doku zedelenmesi meydana gelebiliyor. Nadiren de olsa iğne ucu bir kılcal damara gelirse orada kanamaya sebep olabilir. Bu birkaç gün hafif morluğa sebep olabilir.

13- Botox kırışıklık giderme dışında hangi alanlarda kullanılıyor?

Yüz felci, migren tedavisi, terleme tedavisi, şaşılık, kronik baş ağrıları gibi alanlarda kullanılmaktadır.

14- Terleme tedavisi nasıl yapılır?

Botoks, çok terleyen ayak, el ve koltukaltı bölgesinde terlemeyi azaltmak amacıyla kullanılıyor. Deri altına uygulanıyor ve uygulanan bölgede kıl köküne ulaşıyor. Terleme tedavisi için botoks ilacının dozajı, yüz için kullanılan ilaca nazaran daha yüksektir. Ancak bunun sağlık açısından zararı bulunmamaktadır. Bu şekilde terleme sorunu 6 ay gibi bir süre ortadan kaldırılıyor. Terleme tedavisinde de lokal anestezi kullanılmaktadır.