Saç Ekimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Saç kaybı, daha çok erkeklerde olsa da aslında herkesin sorunu. Saç dökülmesi ve yerine yeni saçların çıkmaması gibi sorunlar can sıkıyor. Saç dökülmesinin çeşitli sebepleri olabiliyor elbette. bunlardan en fazla görüleni genetik saç dökülmesi. Ayrıca çeşitli hastalıklar, kullanılan ilaçlar, mevsim değişiklikleri gibi birçok sebeple saç dökülebiliyor. Burada koparak dökülen saçlar ile kökten dökülen saçlar arasında fark olduğunu da belirtelim. Çünkü vitamin eksikliği, mevsimsel durumlar, stres gibi sebeplerle de saçlar dökülebiliyor. Saç dökülmesi tedavileri de son dönemde oldukça gelişmiştir.Bu yazımızda ele alacağımız konu aslında kökten dökülen saçlar ve bu sorun için sunulan çözümler. Saç kaybının çok fazla olması ve artık yerine yeni saçların çıkmaması durumunda kişinin bir saç ekimi uzmanına başvurması gerekmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde de artık saç ekiminde çok başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Yeni geliştirilen tekniklerde ameliyatsız, kesme işlemi olmadan ve iz bırakmadan da yapılabiliyor. Bunun yanında eskiden sadece mevcut saç köklerinden faydalanılırken bugün ihtiyaç olması halinde sırt ve göğüs te bulunan kıl kökleri de kullanılabiliyor.

Saç ekimi birkaç farklı yöntem ile yapılabiliyor. Bunlardan en fazla bilineni FUT ve FUE teknikleri. Bu 2 teknikten hangisi kullanılırsa kullanılsın anestezi kullanmadan saç kökü nakli sağlanır. İki teknik arasındaki fark nedir derseniz şöyle açıklayalım;

FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) Tekniği ile Saç Ekimi

Klasik şerit yöntemi olarak bilinen FUT tekniği klasik saç ekim yöntemidir. Bu yöntemde iki kulak arasındaki ensenin biraz yukarısında bulunan bölgeden şerit halinde saçlı deri alınır ve şeritler saçsız deriye dikilir. Saç alınan bölge daha sonra dikilir ve bu alanda 8-9 cm’lik bir iz kalabilir. Bu yöntem sayesinde tek seferde yaklaşık 5-6 bin saç teli ekilebilmektedir. Bu uygulama 6 ayda bir olmak üzere en fazla 3 kez uygulanabilir. Nakil işlemi ortalama 4 saat sürmektedir.

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) Tekniği ile Saç Ekimi

Çıkartma işlemi ve Ameliyatsız saç ekimi olarak bilinen FUE yönteminde ise saçlar yine aynı bölgelen alınır ancak bu sefer 1mm çapında bir punch yardımıyla saç kökü alınır ve nakil işlemi gerçekleştirilir. Tek seferde en fazla 3 saç kökü taşınabilir. Bu yöntem sayesinde günde 1000 ile 1500 saç teli arasında nakil yapılabilir. Diğer teknikte olduğu gibi 6 ay beklemek gerekmez. 3-4 arka arkaya uygulama yapılabilir ve en önemlisi ise işlem sonrası iz kalmaz. Ancak FUT tekniğinde 1 günde nakledilen saç teli bu yöntemde 3-4 günde nakledilebilmektedir. Foliküler ünite FUE yöntemi mikro cerrahisinde tecrübesi olan ve saçlı deri (scalp) anatomisini iyi bilen bir uzman tarafından mikroskop altında çok hassas bir biçimde elde edilmeli ve titizlikle ekilmelidir. Saç ekiminde uzmanlık ve tecrübe çok önemlidir.

LCT  (Laser Conditioned Transplantation) Tekniği ile Saç Ekimi

Lazer günümüzde artık birçok alanda kullanıldığı gibi saç ekiminde de kullanılıyor. Lazerle saç ekimi yapan ve alanında uzman çok az saç ekim merkezi olduğu için bu teknik tercih edilecekse öncesinde detaylı bir araştırma yapılmalıdır.

Önceki yazımız olan Lazer Epilasyon Uygulamaları başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
621

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 6 =