Kariyer İçin Estetik

 • Güzellik kariyerde ne kadar etkili oluyor? Avantaj mı?

Yapılan araştırmalar uyumlu giyinen, kilolu olmayan, atletik yapılı ve güzel adayların iş başvurularında daha fazla başarılı olduklarını gösteriyor. Kişi yetişkin hale gelip iş hayatına atıldığında güzelliğinin/yakışıklılığının avantajlarını yaşamaya devam ediyor… Bunu ortaya koyan araştırmalar dahi var. Mesela Harvardlı iki ekonomist, Markus Mobius ve Tanya Rosenblat, öğrencileri, işverenler ve adaylar olmak üzere ikiye ayırdıkları bir deney yapmışlar. İş tanımı problemlere çözüm bulmak olarak tanımlayıp, başvuran adaylara CV doldurtup, onlara çözmeleri için birer problem vermişler. Bazı işverenlerin adayların sadece özgeçmişlerini, diğerlerin CV ve fotoğraflarını, başka bir grubun ise CV’lerini görüp telefon mülakatı yapmalarını sağlamışlar. Son grup ise hem CV’yi incelemiş, hem de telefonla ve yüz yüze görüşme yapmış. Sonuçta, güzel adayların problem çözmede diğerlerinden daha başarılı olmadıkları görülmüş. Ancak iş başvurularının kabul edilmesinde bu sonuç değil, fotoğrafları ve yüz yüze mülakatlar etkili olmuş. Güzel ve çekici olanlar daha yüksek maaşlarla işe girmeyi başarmışlar. Ve bu ayrımcılığı sadece erkek işverenler değil, kadınlar da yapmış. Bu durumda, şuuraltında güzelliği zeka ve iyilikle ilişkilendiriyoruz diyebiliriz. 

 •  Bu kaygılarla gelen hasta sayısı hakkında neler söylersiniz? Kariyer estetiğinde artış var mı?

İnsanların her zaman estetik kaygıları oluyor. Üniversiteye başlarken ya da bitirirken (işe başlamadan önce) adaylar daha hızlı ameliyat kararı alıyorlar. Mesela genç çalışanlara karşı kendisini güçlü hissetmek için estetiğe başvuran kadın sayısı giderek artarken, kadınlar kadar erkekler de estetik operasyonları tercih ediyor. İlk tercih edilen ise burun estetiği. Bunun yanında botoks ve dolgu malzemelerinin burunda kullanım sıklığı her geçen gün artmakta.

Op.Dr_.-Hüseyin-Güner Kariyer İçin Estetik

İş hayatında çoğu şirket; enerjisini kaybetmiş, çökmüş, yorgun görünümlü bir yöneticiyle çalışmaktansa prezantabl, genç ve dinamik yöneticiyle çalışmayı tercih ediyor. İşte bu noktada; yüz ifadesi çökmüş, yaşlı ve yorgun görünen yöneticilerin imdadına estetik müdahaleler yetişiyor.

 • Güzellik arttıkça daha çok mu para kazanılıyor?

Para kazanmanın bilgi, tecrübe ve uyumlu ilişkiler kurabilme yetisinin, çalışkanlıkla, birleştiğinde artacağını düşünüyorum. Güzellik bu aşamada tek başına yeterli değil. Ancak şöyle de bir gerçek var, yapılan bir araştırmaya göre; güzel insanların kazançlarının, aynı işi yapan denklerine göre yüzde 25’e kadar farklılaşabildiğini görebiliyoruz.  Aslında bu konuda epey farklı rakamlar öne süren araştırmalar var. Örneğin Federal Reserve Bank of St. Louis’in 2005’te yaptığı araştırmaya göre iyi görünümlü, zayıf, uzun boylu insanlar normal denklerine göre yaklaşık yüzde 5 daha fazla kazanıyor. Ortalamanın altında fiziksel özelliklere sahip kişiler ise diğerlerine göre saatte yüzde 9 daha az kazanıyor. Başka bir araştırmada, vücut kitle endeksine göre obez olan kadınların, normal ölçülere sahip kadınlara göre yüzde 17 daha az kazandıklarını bulunmuş. Diğer bir veri de erkeklerin boyuyla ilgili: Beyaz erkekler için, ulusal ortalamanın üstüne çıkan her inç (2,54 cm), yüzde 1.8’lik artış anlamına geliyor.

 • Kariyer estetiği hangi yaşlarda daha çok yapılıyor?

Kariyerini önemseyen herkes bu konuda başvuru yapabiliyor. Özellikle 22-30 yaş arasında başvurulduğu gibi 50 üstü yaşlarda ise bu oran pik yapıyor diyebiliriz.

 • Kariyer estetiğinde yaşa göre bir gruplandırma yapıldığında talepler nasıl şekilleniyor?

22-30 yaş  – Burun, meme estetiği, Lazer lipoliz, saç ekimi 

30-50 yaş  – Botoks, Dolgu,Lazer Lipoliz,Meme Estetiği, Saç Estetiği

50 +           – Botoks, Dolgu, Göz Kapağı, yüz boyun germe, lazer Lipoliz

 • Genelde ne gibi sıkıntılarla, taleplerle sizin kapınızı çalıyorlar? 

Burun şekil bozukluğu, büyük ve sarkık meme, küçük meme, bölgesel yağ fazlalığı, kellik, kaş ve göz kapaklarında düşme, yüzde sarkma ve yağlanma için geliyorlar. Özellikle 40-50 yaş grubundaki yöneticilerin daha genç ve dinamik görünmek istediklerini, bu nedenle de ameliyatlı veya ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerine sıklıkla başvurduklarını söyleyebilirim.

 • Görünüşünün kariyerini etkilediğini düşünen erkekler de var mı?

Tabii gitgide artıyor özellikle yönetici kadro ve teknik kadro. Erkeklerin daha önceleri yönetim kademesine geldiklerinde estetiğe ihtiyaç duyduklarını söyleyebilirdim, ancak şimdilerde bu ihtiyaç genç kademelere doğru yayılıyor ve yönetici adayı olanların özellikle görünümlerine dikkat ediyorlar.   

 • Kariyer kaygısında erkeklerin estetik kaygıları neler?

Erkekler kısa sürede yapılan, izsiz ve dışarıdan bakınca anlaşılamayan doğal görünümlü işlemleri tercih ediyorlar. Daha çok kellik sorunu yaşanıyor.

Op.Dr_.-Hüseyin-Güner-Superplast-Estetik-Plastik-ve-Rekonstrüktif-Cerrahi-Uzmanı Kariyer İçin Estetik

Vücut şekillendirme ile ilgili işlemler listenin başında yer alıyor. Yani yağ enjeksiyonları, meme ve karın şekillendirme gibi işlemleri kastediyorum. Bunlardan sonra ağırlıklı olarak, yüzle ilgili müdahaleler, botox- dolgu uygulamaları, göz kapağı operasyonları geliyor diyebilirim.

 • Kadınlar en çok nelerden şikayetçi?

İş ilanlarında en çok prezantabl olmanın altı çiziliyor. Bu içinde sadece eli yüzü düzgün, iyi giyimli olmanın ötesinde bir algıyı barındırıyor.  İlk görüşmesinde daha etkili olmak isteyen ve diğer rakiplerini alt etmek için kişiler dış görünüme daha fazla önem veriyor. Yüzünde ya da bedeninde beğenmedikleri yeri değiştirmek, kendini daha iyi hissetmek, özgüvenini artırmak amacıyla estetik ameliyat isteyenlerin sayısı gittikçe artıyor.  Bu konuda kadınların en çok başvurdukları operasyonlar Burun, meme, bölgesel yağlanma, ve yüzde yaşlanma bulgularına yönelik oluyor.

 • En çok yapılan estetik müdahaleler uygulamalar neler?

Bölgesel incelme, burun estetiği ve yüz estetiği ilk 3 sırada yer alır diyebilirim.

 • Estetik müdahalenin ardından psikolojik bir rahatlama mı sağlanıyor, özgüven mi artıyor? Yoksa estetik müdahaleler neticesinde gerçekten kariyer basamakların da tırmanma yaşanıyor mu?

Bu müdahaleler sonrası kişilerin yıllarca sorun ettikleri ya da son yıllarda kabullenemedikleri dış görünüm kusurları düzelince ruhen bir rahatlama ve özgüven artması olduğunu her zaman gözlemliyoruz. Ama bu müdahalelerin sıklığı daha çok kariyer yükselmesi garantiye alınmasının ardından veya daha iyi bir işe başlama sürecinde gerçekleştiriliyor.

Kişi işinde ne kadar deneyimli ve başarılı olursa olsun, düzgün bir görünüme sahip değilse, iş başvuruları olumsuz sonuçlanabiliyor. Bu sorun kariyer basamaklarını tırmanırken de engel olarak karşısına çıkabiliyor. Şirketlerin benimsediği “tecrübeli ama genç” çalışan profiline sahip olmak için kendisini doktorların ellerine teslim eden ileri yaştaki çalışanlar, yapılan birkaç müdahale sonucunda 10-15 yaş gençleşebiliyor. Böylece şirketler tarafından tercih edilen, “ileri yaşın tecrübesine ve genç-orta yaşın biyolojik görüntüsüne sahip yönetici” profiline uyan, dış görünüşe bağlı olarak özgüveni de daha yüksek çalışan haline gelebiliyor. 

Önceki makalemiz olan 3 Boyutlu Yüz Gençleştirme başlıklı makalemizde 3 boyutlu yüz gençleştirme, gençleştirme ve lazerle yüz gençleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 9 =