Burun Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun estetiği için kararınızı verdiniz ve ameliyat için hazırlıklara başladınız. Peki burun estetiği ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmeli? Bu konuda bazı önemli hususlar var. Bu yazımızda bunlara yer vermek istedik.

Burun estetiği hassas bir konu. Yüzümüzün tam ortasında yer alması bir yana yaşam için en hayati işlevlerden birini – nefes almamızı- sağlayan organımız. Yani hem güzellik hem de sağlık açısından önemli görevleri olan bir organımız. Burun ameliyatı sağlık yada estetik amaçlı hangi sebeple olursa olsun dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Burun estetiği ameliyatı öncesi hazırlık aşamasında dikkat edeceğiniz küçük şeyler ameliyatınızın ve sonrasındaki iyileşme sürecinizin sorunsuz şekilde atlatılmasını sağlar.

 

  • Sigara kullanımı: Sigara özellikle operasyon sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Bu noktada sigaraya bir süre ara verilmeli yada hiç bırakamayacak durumda iseniz kullanımı en aza indirgemelisiniz. Unutmayın bu sizin sağlığınız için çok önemli. Sigara Ameliyat esnasında yada sonrasında çeşitli komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Operasyondan 8 saat önce kesinlikle sigara kullanımı bırakılmalıdır!

 

  • Alkol tüketimi: Yİne sigara gibi alkol tüketimi de özellikle ameliyat sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Haftada 2 yada daha fazla tüketim alışkanlığınız varsa alkol kullanımının da azaltılması yada tamamen kesilmesi, ayrıca operasyondan 24 saat öncesinde tamamen bırakılması gerekir. (Keyif verici yada bağımlılık yapan madde kullanımı varsa bu kesinlikle doktorunuz ile paylaşılmalıdır.)

 

  • Yeme – İçme: Burun ameliyatı öncesindeki gece mümkünse ağır yemekler yenmemelidir. Aslında bu tüm ameliyatlar için geçerlidir. Unutmadan yemekte alkol kullanımı da kesinlikle yasaktır. Mümkün olduğunca hafif gıdalar tüketilmelidir. ameliyattan 6 saat öncesinde yeme – içme kesilmelidir. (su tüketimi dahi doktorunuz kontrolünde olmalıdır.)

 

  • İlaç kullanımı: Ameliyat öncesinde devamlı kullandığınız ilaçlarınız varsa mutlaka doktorunuz ile onları gözden geçirmelisiniz. Doktorunuz size hangi ilacı kullanıp kullanmayacağınız konusunda yönlendirecektir. Ameliyat öncesi ilaç alacaksanız bir yudum su ile almaya çalışın. Ameliyat öncesi fazla su tüketimi önerilmiyor. Ayrıca ameliyattan birkaç gün önce mutlaka kesilmesi gereken ilaçlar vardır. Bu ilaçların kullanımına da çok dikkat edilmelidir. Kan sulandırıcılar, Aspirin, Corasprin, Ecoprin gibi ilaçlar kullanılmamalı ve kesinlikle bu konuda doktorunuz ile konuşmalı detaylı bilgi almalısınız. Eğer şeker hastalığı mevcutsa ve aksi bir uyarı yapılmadığı takdirde; operasyon sabahı şeker ilaçlarını almayın ancak yanınızda bulundurmanızda fayda var. Kesilmemesi gereken ilaçlar da vardır. Ritim düzenleyici ilaçlar, yüksek tansiyon ilaçları, kolesterol ilaçları, kalp ilaçları, troid ilaçları kesilmemelidir. Operasyon sabahı hemşireniz gözetiminde bu ilaçlarınızı bir yudum su ile kullanabilirsiniz.

 

  • Operasyon öncesi takılar (piercing dahil) çıkarılmalı ve kesinlikle makyajsız olunmalıdır. Lens kullanıyorsanız onları da çıkarmayı unutmayın.

 

  • Ameliyat sonrasında kullanmak üzere rahat ve bol kıyafetler getirmeyi unutmayın. Ameliyat sonrası size refakat etmesi için yanınızda kalacak birini mutlaka önceden ayarlayın.


Önceki yazımız olan Burun Estetiği Yeni Yöntemler başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 2 =