Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmeli

Burun ameliyatı olmaya karar verdiniz ve ameliyatınızı başarılı bir şekilde geçirdiniz. Burun ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Ameliyat sonrası da ameliyat öncesi kadar önemlidir ve belirli bir süre dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Burun ameliyatı sonrası gerekli özeni göstermez ve bakım uygulamazsanız olumsuz sonuçlarla karşılaşabilir, hatta ikinci bir operasyona sebebiyet verebilirsiniz. Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle;

Burun Ameliyatı Sonrası

  • Burun Ameliyatı sonrası hemşireniz tarafından kontrolleriniz yapılacak, taburcu olduktan sonra yapmanız gerekenler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir.
  • Ameliyat sonrası hastanede ne kadar kalacağınız operasyonunuzun türüne bağlıdır. Bu durum hastadan hastaya göre değişmektedir. Hastane ortamında yatmanız gerekebileceği gibi evde de istirahat etmeniz gerekebilir.
  • Öncelikle operasyon sonrası mümkün olduğunca dinlenmelisiniz. Yapılması gereken ağır yada acil işleriniz varsa bunları ya ameliyat öncesi yapmalı yada başka birine devretmelisiniz. Ameliyat sonrası belirli bir süre bazı aktivitelerden uzak durmanız gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrası taburcu olduğunuzda motorlu taşıt kullanmanız sakıncalı olacaktır. Bu sebeple hem ameliyat sonrası yanınızda size refakat edecek, hemde eve ulaşımınızda size yardımcı olacak birini belirlemelisiniz.
  • Eve döndüğünüzde dinlenmeye devam etmeli, hareketlerinizde çok dikkatli olmalısınız.
  • Ameliyat sonrası ağrı hissedebilirsiniz. Doktorunuz size bunun için ilaç önerecektir. Tarafınıza verilen reçetede bulunan ilaçları aksatmadan kullanmalısınız.
  • Sigara kullanımı iyileşme sürecini uzatacaktır. Bu sebeple zaten ameliyat öncesi ara verdiğiniz sigarayı bir süre daha kullanmamalı, hatta mümkünse bırakmalısınız.
  • Burun bölgenizi korumalı gelebilecek darbelere karşı korumalısınız. Bu sebeple bi süre kalabalık ortamlardan uzak durmalısınız.
  • Burun ucunuzda hissizlik olabilir (bir süre). Sürekli burnunuz akıyor gibi hissedebilirsiniz. Burnunuzu silerken çok sert davranmanız burun ucu düşüklüğüne sebep olabilir.

 


Önceki yazımız olan Burun Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 1 =