Botoks nedir?

Cildimiz yaşamımız boyunca çeşitli etkilere maruz kalır. Bununla birlikte yaşlanmak ta kaçınılmazdır. Geçen zamanın, güneşin, hava kirliliğinin, stresin, sigaranın vb. birçok etkenin cildimiz üzerinde etkileri vardır. Ciltteki ince çizgilerin artması, bu çizgilerin kırışıklıklara dönüşmesi zaman içerisinde kendisini gösterecek etkenlerdir. Yaşlanmayı önleyemesek te yaşlanmayı yavaşlatmak, etkilerini azaltmak bizim elimizdedir. Botoks, kırışıklıkları önlemek amacıyla 10 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.

Botoks nedir? Nasıl Uygulanır?

Botox, sanıldığının aksine yılan zehri ya da herhangi bir hayvanın zehri değildir. “Clostridium botulinum”adlı bir bakteriden üretilen tıbbi bir ilaçtır. Uzun yılladır nöroloji ve göz hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Son yıllarda da kırışıklık tedavisinde kullanılmaktadır. Botox, günümüzde ince çizgileri ve derin kırışıklıkları gidermek için ve aşırı terleme tedavisinde kullanılan kozmetik bir ürün olarak kullanılmaktadır.

Yüzdeki mimik hareketlerinden kaynaklanan (konuşma, kaş çatma, gülmek gibi) kas hareketleri zamanla cilde yerleşir ve kalıcı çizgi kaline gelirler.

Botox, bir dolgu maddesi değildir. Enjekte edilen bölgede sinirlerdeki geçişi bloke edip “kasların kasılmasını engelleyerek” buradaki derinin gergin kalmasını sağlar. Botox’un etkisi 3-6 ay devam eder. Bu süre sonunda tekrarlanması gerekebilir. Çizgiler çok derinleşir ve botoks tek başına etki sağlayamazsa lazer, peeling, dolgu maddesi enjeksiyonu gibi ek tedaviler ile desteklenebilir. Botoks tedavisi genellikle 10-15 dk sürmektedir. Uygulama sırasında aşırı rahatsızlık hissedilmez. İlaç sadece enjekte edilen yerde kalır genel dolaşıma yayılmamaktadır. Uygulamadan 2 hafta sonrasında beklenilen etkiler görülmeye başlar.

Botoks tedavisinin en fazla uygulandığı bölgeler:

 • Alındaki yatay çizgiler
 • İki kaş arasındaki çizgiler
 • Göz çevresi çizgileri
 • Ağız çevresindeki çizgiler
 • Boyun çizgileri


 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
31

Botoks nedir?” için bir yorum

 • 10 Mayıs 2016 tarihinde, saat 21:45
  Permalink

  Merhaba botoks ve burından asagı inen gülme çizgileri için uygulanan dolgu fiyatını alabilir miyim? Ortalama bir fiyat bilgisi karar vermemde yardımcı olacaktır. Tesekkürler

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 9 =