Aşırı Terleme ve Terleme Tedavisi

Aşırı terleme normal durumlar dışında herhangi bir hastalıkla artabilen durumlardan biridir. Birçok hastalığın nedenleri arasında aşırı terleme yer almaktadır. Tiroid bezinin fazla çalışması, obezite, böbrek üstü bezi hastalıkları ve şeker hastalığı gibi daha birçok hastalık bu duruma sebep olabilmektedir. Üstelik bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar aşırı terlemeye yol açabilir. Bunların dışında doğuştan gelen bir sorundan dolayı da aşırı terleme görülebilmektedir. Sıkıntı, stres ve heyecan gibi durumlarda da aşırı terleme gözükmektedir. Ayrıca aşırı terleme piskolojik sorunlara yol açabilmektedir. Kişinin günlük ve sosyal aktivitelerini olumsuz etkileyen ve hayatını zorlaştıran aşırı terleme bu durumlardan dolayı hissedilen endişe durumunda daha da fazla artmaktadır.

Aşırı terleme tedavisi başlamadan önce terlemeye yol açan problem tespit edilmelidir. Böylece eğer altta yatan bir hastalıktan dolayı gerçekleşiyorsa önce bu hastalık tedavi edilir. Eğer nedeni saptanamıyorsa doğultan gelen bir problem olduğu düşünülerek tedavi uygulanır. Tedavi öncelikle hastanın kıyafet seçimine dikkat etmesiyle başlar, hafif giysileri tercih etmelidir. Daha sonra ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanabilir.

Bunun dışında iyontoferez denilen oldukça etkili bir tedavi yöntemi de vardır. Küçük bir su banyosunda hastanın el ve ayaklarına çok düşük düzeyde elektirik verilerek uygulanan bir yöntemdir. Eğer tedaviye cevap vermezse seans sayısı artar ve hastalının iyileşme sürecinde etkili olunmaya başlanır.

Son olarak bir de cerrahi tedavi yöntemi vardır. Cerrahi tedavi ise ellerde ve yüzdeki aşırı terleme için genelde tercih edilen bir yöntemdir. Bu tedavi yönteminde hastanın koltuk altından girilerek ellere ve yüze giden sinirlerin başlangıçları kesilir. Bu yöntem eller için çok etkili bir tedavi yöntemidir.

Tedavi yöntemleri arasında birde botoks ile terleme tedavisi bulunmaktadır. Koltuk altındaki bölgenin aşırı terlemesinde uygulanan botoks yöntemi ile botulinum denilen bir ilaç kullanılır. Botoks uygulaması deriye injeksiyon yapılarak gerçekleşir ve bu işlem 15-20 dakika kadar sürer. Tedavi sırasında hasta biraz ağrı hissetse de basit ve pratik bir tedavi yöntemidir. Bu işlem uygulanmadan önce ter bezlerinin yerlerini anlayabilmek için küçük bir test uygulanır ve iyot solüsyonu sürülür. Bir süre sonra da nişasta sürülür ve koyu mor renk alan bölge de ter bezleri fazla olduğunu gösterir. Bu bölgelerede botoks uygulanarak tedavi gerçekleşir.


Önceki makalemiz olan Botoks nedir? başlıklı makalemizde botoks, botoks nedir ve botox hakkında bilgiler verilmektedir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Aşırı Terleme ve Terleme Tedavisi” için bir yorum

  • 29 Mayıs 2016 tarihinde, saat 19:33
    Permalink

    Hocam ne kadar zamanda etkisini gösteriyor bu tedavi yöntemi.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 7 =